Aanwinsten In januari mocht het Zeeuws Genootschap diverse objecten toevoegen aan de collectie, er waren twee bijzondere schenkingen en een mooie aankoop voor de boekencollectie. Historische voorwerpen collectie: Van de heer CJ.B. Boender uit Veere ontvingen wij een zogenaamde differentiële luchtthermometer. Dit exemplaar is in gebruik geweest bij de Rijks-HBS in Middelburg, zoals blijkt uit een etiket op de achterkant. Op de voorkant staat in het Frans van circa 1880: Thermomètre Différentiel de Leslie, verwijzend naar John Leslie, een van de uitvinders/ontwikkelaars van deze thermometer. Dit exemplaar uit het onderwijs is 60 cm hoog en 30 cm breed. Bij verwarming van één van de bollen zet de vloeistof in het buisje uit en geeft op de schaal aan hoeveel warmte een hand bijvoorbeeld afgeeft. Deze thermometer functioneert nog. Het enige andere exemplaar waarvan bij ons een afbeelding bekend is, bevindt zich in het Teylersmuseum. Boekenverzameling: Van de conservatoren Liesbeth van der Geest en Erik van der Doe ontving het Genootschap een collectie kinderboeken. De meeste dateren uit de periode 1940 tot 1960 en allemaal voorzien van fraaie illustraties. Het zijn vaak vroege of soms eerste drukken. Daardoor vormt deze schenking een mooie aanvulling op de al eerder door hen geschonken kinderboeken en de fraaie verzameling die het Genootschap al bezit. Het Genootschap kon een boek van Willem Lootens kopen: De 150 psalmen en gezangen (Middelburg), met gravures van Jan Ludewick Wauters (Wouters) 1776. Het Psalmboek van Lootens zit in een prachtband die gemaakt is door de bekende Middelburgse boekbinder Jan Daane. U leest hierover binnenkort meer in dit tijdschrift. Dankzij giften van onze leden hebben wij dit unieke Psalmenboek kunnen aankopen. Het bestuur is de heer Boender en Liesbeth van der Geest en Erik van der Doe zeer erkentelijk voor deze schenkingen. Ze zijn een waardevolle aanvulling op de collecties van het Zeeuws Genootschap. Meer informatie en afbeeldingen vindt u op: https://kzgw.nl/collecties/aanwinsten/ Contributie Mocht u uw contributie voor 2018 nog niet hebben voldaan, dan stellen wij het zeer op prijs indien u deze alsnog wilt voldoen. Heeft u de factuur niet in uw mailbox ontvangen, neemt u dan contact op met het secretariaat. Hij kan in uw spambox terecht zijn gekomen, dit voorkomt u in de toekomst door het emailadres: info@ zeeuwsgenootschap.nl aan uw veilige afzenders toe te voegen. De Zeeuwse Connectie Enige tijd geleden heeft Het Zeeuws Genootschap een kennismakingslidmaatschap aangeboden aan de leden van De Zeeuwse Connectie. De Zeeuwse Connectie is een netwerk van actieve en betrokken Zeeuwen binnen en buiten Zeeland dat inmiddels uit meer dan 9.000 personen bestaat. Men probeert op ludieke wijze de band met Zeeland in stand te houden, Zeeuwen over de hele wereld met elkaar te verbinden en deze netwerkkracht in te zetten voor Zeeland. Online, via Facebook en LinkedIn, maar ook offline, met bijeenkomsten en events in Zeeland en de Randstad. De gezamenlijke Zeeuwse achtergrond en de band met Zeeland zorgt ervoor dat de leden al snel bereid zijn elkaar te helpen: het Zeeuw zijn opent deuren. Enerzijds is het initiatief gewoon gezellig, denk aan de Zeeuwen borrels voor uitgevlogen Zeeuwen in Den Haag, Amsterdam en Rotterdam, maar anderzijds is men met initiatieven zoals de jaarlijkse Zeeuwse PioniersPrijs bloedserieus. Hiermee geeft men 5.000 en veel media-aandacht aan een persoon, organisatie of een mooi Zeeuws initiatief dat Zeeland positief op de kaart zet: positieve Zeeland-exposure. Ook op het gebied van de Zeeuwse arbeidsmarkt is De Zeeuwse Connectie actief. Binnenkort wordt het Zeeuws Platform Werk ft Stage geïntroduceerd. Dit bundelt de krachten voor de Zeeuwse arbeidsmarkt met één centrale plek voor alle Zeeuwse vacatures, opdrachten en stageplaatsen. Zeeuwse werkgevers die op de hoogte gehouden willen worden kunnen zich nu al aanmelden via www.platformwerkenstage.nl. Wilt u meer weten over De Zeeuwse Connectie? Ga dan naar www.zeeuwseconnectie.nl en www.facebook.com/ zeeuwseconnectie.

Zeeland | 2018 | | pagina 50