Zeeland 27.1 3 lectie de beschikking had over een heus acade misch spreekgestoelte, lag het voor de hand dit opnieuw te gaan gebruiken. Sluyterman ontwierp bovendien een bijpassende historiserende betim mering en zo verhuisde de zeventiende-eeuwse Zeeuwse orateurstoel naar de 'nieuwe', geheel in oude stijl ingerichte Aula in de Delftse binnen stad. Opnieuw ging het meubel bij academische zittingen dienst doen. Alleen werd ditmaal de lager gelegen - oorspronkelijk voor de Middel burgse studenten bestemde - 'defendens'-katheder weggelaten. Toen in 1966 de - toen nog steeds - Techni sche Hogeschool een grote nieuwe Aula op de nog verder te ontwikkelen Delftse campus aan de rand van de stad betrok, bleef Sluytermans inte rieur achter in de middeleeuwse kapel. Na een korte periode van verhuur aan de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden te Delft, werd de kapel betrokken door de lokale Rooms-Katholieke Kerk. En zo werd op 30 juli 1972 voor de eerste maal sinds de Reformatie weer een Heilige Mis in de kapel opgedragen. De Zeeuwse orateurstoel kreeg daarmee een compleet nieuwe bestemming. Op het meubel werden een crucifix en de letters 'Alpha' en 'Omega' aangebracht en door het aan brengen van een messing luik met de afbeelding van het lam Gods werd het oorspronkelijk streng- calvinistische meubel ingericht als 'tabernakel' of 'sacramentshuis'. Het werd, kortom, de bewaar plaats van de geconsacreerde hosties, het heilig sacrament. Voorwaar een opmerkelijke transfor matie. Nieuwe ontwikkelingen De reden om nu op dit spreekgestoelte terug te komen is de volgende. In mei 2015, bij een bijeen komst in deze voormalige Delftse Aula, was mij door de koster van het gebouw verteld dat het voorstuk van het katheder (het voor disputerende studenten bestemde 'defendens'-gedeelte dat bij de herinrichting in 1925 niet was herplaatst) bewaard zou zijn gebleven op de zolder van de kapel. Die zolder was heel lastig toegankelijk, dus ik moest daartoe maar een keer terugkomen. Dat is er pas in de zomer van 2017 van gekomen. Inmiddels was ik door het Zeeuwsch Genootschap voorgedragen als Genootschaps-fellow bij het University College Roosevelt in Middelburg. Deze moderne universitaire instelling verzorgt - net De 'Middelburgse' orateurstoel uit 1650, ingericht in 1972 als tabernakel' voor het bewaren van de hostie. als de voormalige Illustre School - onderwijs in de academische onderbouw, te weten de bachelor fase. Het leek me daarom een aardig idee om na te gaan of het mogelijk zou zijn om dit onge bruikte voorstuk van de oude orateurstoel weer naar Middelburg te krijgen, om daar opnieuw door studenten bij presentaties gebruikt te kun nen worden. Maar helaasEr bleek sprake te zijn van een levensgroot misverstand. Wat nog bewaard was cademisch spreekgestoelte

Zeeland | 2018 | | pagina 5