bleek een in de vroege jaren 1920 nieuw gemaakt onderdeel van de inrichting van de Aula te zijn. Het ging om een bijzettafel, die helemaal niets met het oude Zeeuwse meubel te maken had. De koster had kennelijk de oude afbeelding niet gezien, en mijn tocht naar Delft was dus voor niets geweest. Niettemin, een hernieuwde navraag bij de Technische Universiteit Delft, nu bij een nieuw team van universiteitshistorici, leverde niet eerder bekend beeldmateriaal op, waaronder de enig bekende foto van het acade misch spreekgestoelte bij het uitspreken van een oratie. Ook bleek bij nadere bestudering van het katheder dat de losse bodem waarop een hoogle raar moest staan als een lade op verschillende hoogten kon worden ingeschoven, zodat iedere spreker - of die nu lang of kort was - even goed voor de dag kon komen. Ronduit verrassend was de vondst bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed van een kwalitatief zeer goede oude foto van de nog intacte orateurstoel, genomen kort na de verwijdering uit het Auditorium door de Mid delburgse fotograaf Cornelis Henning.10 Hij trof het spreekgestoelte aan in de inmiddels al geres taureerde kloostergang, waar het op balken stond opgesteld, mogelijk in afwachting van het trans port naar Delft. Vooral het vermiste kleine kathe der voor de student-disputant kwam prachtig op deze foto uit. De orateurstoel opgesteld op balken in de kloostergang van de Middelburgse Abdij. Foto gemaakt door Cornelis Henning te Middelburg, vermoedelijk kort voor het transport naar Delft. Foto, Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. De Illustre School van Middelburg Wat is er bekend over de context en het oorspron kelijke gebruik van dit Zeeuwse meubel? Voor een goed begrip daarvan herhaal ik hier nu glo baal wat ik tien jaar geleden ook al in het tijd schrift Studium over de Middelburgse Illustre School en het katheder neerschreef. We kennen de geschiedenis van die weinig florissante onderwijsinstelling vooral dankzij vroegere Zeeuwse geschiedvorsers die al vóór de vernietiging van het Middelburgse stadsarchief in 1940 het nodige hebben gepubliceerd of in notitieboekjes hebben afgeschreven: wederwaar digheden die nu niet meer zouden zijn te achter halen. Gebaseerd op deze gegevens heeft Willem Frijhoff in 1986 een fraaie analyse geschreven van deze gedroomde Zeeuwse 'bijna-universi- teit'.11 Daaruit is duidelijk gebleken dat de Zeeuwse Illustre School van een ander - geringer - kaliber was dan bijvoorbeeld de Illustre Scholen in Amsterdam of Deventer, welke als volwaardige universitaire propedeutische opleidingen functio neerden, zij het zonder promotierecht. In Middel- Oratie uitgesproken in 1963 te Delft uitgesproken vanaf de 'Middelburgse' orateurstoel. Foto, Universiteit Delft. Academisch spreekgestoelt

Zeeland | 2018 | | pagina 6