Mededelingen van de redactie 46 Fulguriet: een holle buis van gesmolten steen of zand gevormd door blikseminslag. 47 Een eerste logische gedachte gaat uit naar de chilipeper. 48 Het verzamelen van dergelijke objecten (lusus naturae) heeft van doen met de fascinatie voor het overgangsge bied tussen de artificialia en naturalia. Bergvelt 2002, p. 20. 49 Uitgaande van de (Indische) rijksdaalder van 48 stuivers, zou het gaan om een bedrag van 48 gulden. 50 Een verhaal uit de Odyssee door Homerus. Dit verhaal genoot echter in de achttiende eeuw bijzondere belang stelling in een bewerking (vervolg) door Francois Féne- lon werk Les aventures de Télémaque. Fénelon's versie gold echter meer als kritiek op de Franse monarchie en pleitte voor vrede, eenvoud en de gelijkheid in mensen. Zijn versie wordt beschouwd als de basis voor meerdere achttiende-eeuwse opera's over het epos van Telema- chus. Het lijkt aannemelijk dat het ook hier als voorbeeld heeft gediend. Indien dit het geval is, zal De la Rue het zeker direct herkend hebben. Fénelon stond bekend om zijn quiëtisme, de katholieke variant op het protestantse piëtisme. 51 Cornelis Troost (Amsterdam 1696-1750 Amsterdam) was aanvankelijk opgeleid tot toneelspeler, maar bekend geworden door zijn schilderwerk (portretten en genre stukken). Van zijn decorwerk is slechts weinig bekend bewaard, ook deze wandbetimmering is verloren gegaan. 52 Ludovico Ariosto (1474-1533) schreef het berijmde his torische heldenepos Orlando furiosoin het Nederlands door een zeventiende-eeuwse vertaling beter bekend als De razende Roelant. 53 Het werk van Netscher moet hem opgevallen of speci aal aangewezen zijn. Uit de beschikbare catalogi blijkt namelijk dat er naast de ettelijke werken van Brueghel, Steen en Bakhuysen slechts één werk van Netscher is geweest. 54 Deze dertig jaar moet vooral bezien worden als Van Dishoeck's volledige Indische tijd (1696-1724) en niet zozeer dertig jaar lang op hoge en voordelige functies. 55 mr. Pieter Boddaert (Middelburg 1694-1760 Middel burg), mr. Johan Steengracht (Middelburg 1692-1743 Middelburg) en mr. Willem Swanke (Sas van Gent 1675 1733 Middelburg). 56 Hendrick Cannegieter (Steinfurt 1691-1770 Arnhem), classicus en historicus. 57 Vrij naar de dichtregel uit Vergilius' Bucolica of Eclogae (1:25) 'Quantum lenta solent inter viburna cupressi'. Johan de Koning heeft eind maart de redactie verlaten. Hij werd begin 2012 redacteur; zijn speciale belangstelling ging uit naar architec tuur. Hij publiceerde daarover in dit tijdschrift en verbreedde daarmee de reikwijdte van 'Zee land'. De redactie wil hem ook hier voor zijn werk bedanken. In de ledenvergadering van mei zijn Karel Leeftink en Bram Minderhoud tot lid van de redactie benoemd. De laatste zal als eindredac- teur fungeren. Die vergadering besloot tevens aan Frits Smulders de Genootschapspenning uit te reiken wegens zijn werkzaamheden gedurende een lange reeks van jaren voor het tijdschrift Zeeland. Hij was van het allereerste begin, in 1991, tot eind 2017 lid van de redac tie. De redactie wil hem met zijn onderschei ding feliciteren en hem dank zeggen voor al het werk dat hij voor ons tijdschrift gedaan heeft. 'orstelijk paleis Middelburg

Zeeland | 2018 | | pagina 11