De oude grafzerken op het kerkhof van Wissekerke ('s-Heer Hendrikskinderen) Sarina Hendrikse De begraafplaats in Wissekerke, Zuid Beveland, foto Sarina Hendrikse. Wie op het oude kerkhof van Wissekerke komt, zal op het eerste gezicht niets bijzonders zien. Maar als we op het brede pad doorlopen, komen we op het eind bij een verhoging waar lang geleden de oude kerk van Wissekerke stond. Die werd op een gege ven moment overbodig en bouwvallig en in 1807 voor afbraak verkocht, zoals zoveel monumenten die in de negentiende eeuw verloren zijn gegaan. De toren bleef nog staan tot 1872, maar werd toen ook afgebroken. Wat nog over is van de oude kerk zijn vier oude grafzerken: drie priesterzerken uit de zestiende eeuw en een van de toenmalige ambachtsheer uit de zeventiende eeuw. De grafkel der er onder dateert uit 1636, maar werd pas in de negentiende eeuw in gebruik genomen door de laatste ambachtsheer, ds. F.W. Egter van Wisse kerke. Op een klein zerkje vooraan staat zijn naam. De oude zerken zijn in zeer slechte staat en ondanks een reddingsplan in de jaren zeventig van de vorige eeuw dat op niets uitliep, liggen ze er nog maar ze lijken nu niet meer te redden. Ver plaatsen lijkt onmogelijk geworden. De zerken zijn gebroken, zeer poreus en breekbaar. Door weersinvloeden heeft de erosie keihard toegesla gen. Conserveren ter plekke zou eventueel nog een optie zijn als het daarvoor ook nog niet te laat is. En of daar geld voor is, is een tweede. De afbeeldingen op de fraaie zerken worden steeds vager, en dat is heel jammer. Er is al meer over geschreven, maar een uitgebreide beschrijving met verbeteringen is wel nodig, nu het nog kan. De oudste zerken zijn van voor de reformatie, die in 1574 op Zuid-Beveland een feit werd en zijn te herkennen aan het gotische grafschrift, meestal een randschrift met een afbeelding in het middenveld en in de hoeken de symbolen van de vier evangelisten, gevat in vierpassen. Met de wijzers van de klok mee zien we gewoonlijk linksboven de adelaar van Johannes, rechtsboven de engel van Mattheüs, rechtsonder de gevleu gelde stier van Lucas, en linksonder de gevleu gelde leeuw van Marcus. Een enkele keer werd van die volgorde afgeweken. Deze figuren worden in de bijbel genoemd in Ezechiël 1:10 en in Open baringen 4:7. Maar pas in de Middeleeuwen wer den ze in verband gebracht met de vier evangelis ten en op Roomse grafzerken afgebeeld. De sterfdata werden over het algemeen in Romeinse cijfers weergegeven. In de loop van de zestiende eeuw werd ook wel eens gekozen voor een andere figuratie op de zerk, en daar hebben we hier ook een heel mooi voorbeeld van. Na de reformatie maakte het Gotisch grafschrift plaats voor een grafschrift in Latijnse kapitalen, zoals we die nu nog kennen, en een datering in Arabi sche cijfers. Persoonsafbeeldingen waren na de reformatie uit de boze, omdat het protestantisme gesneden beelden in de kerk verbood. Als vrijwil ligster van het MeMO Project (Medieval Memoria Online Project) van de universiteit Utrecht heb ik de voorreformatorische zerken gedocumenteerd voor deze databank die nu op internet staat. Die databank gaat maar tot 1580 en verder niet. Ik zal deze zerken uit Wissekerke voor een goed over zicht rangschikken naar ouderdom. In de graf schriften heb ik voor de leesbaarheid de wegla tingstekens vervangen door het hele woord. De oudste zerk is van Cornelis Wisseszoon, een grote zerk met Gotisch randschrift in het Latijn, evangelistenhoeken in vierpassen en een 54 Grafzerken van Wissekerk

Zeeland | 2018 | | pagina 12