Zeeland 27.2 persoonsafbeelding in het middenveld. We zien de priester liggend, in vol ornaat gekleed, de han den gevouwen, en op zijn borst ligt een miskelk met hostie. Hij is afgebeeld zoals hij begraven is, want dat was de gewoonte destijds. Meestal werd men in een eenvoudige lijkwade begraven en soms ook is een lijkwade afgebeeld op de zerk, maar de welgestelden deden dit over het alge meen niet. In Brugge zijn er tal van priestergra ven gevonden, en bij de stoffelijke resten lagen de tinnen miskelkjes nog op de borst (Van Belle, 2006). En deze priester was zeer welgesteld. Op het randschrift staat: 'Hic est sepultus dominus Corne lius filius Wyssonis quondam curator huius eccle- sie obyt anno XVc XIII. XXI mensis augusti/mey. Requiescat in pace'. Mijn vertaling: 'Hier ligt begraven heer Corne- lis Wisseszoon, eertijds cureit van deze kerk, overleden in het jaar 1513, op de 21-ste van de maand augustus/mei. Hij ruste in vrede'. Maar kennelijk had de steenhouwer een fout gemaakt met de datum van overlijden, want in hetzelfde handschrift is boven 'augusti' gegrift 'mey'. Dit is dus duidelijk een verbetering. Deze heer overleed dus op 21 mei 1513. Hij was cureit, dat in de Mid deleeuwen zoiets betekende als zielszorger, pas toor. Maar het Latijnse woord voor pastoor was "pastor". Wat het verschil is, is me nog steeds niet duidelijk. Misschien maakte het ook niet uit. Deze grafzerk lijkt heel veel op een grafzerk in de kerk van 's-Heer Arendskerke, waar een priester Wil lem Wysse op afgebeeld staat, die sprekend op hem lijkt. Deze priester was pastoor van Baars- dorp, waar hij ook oorspronkelijk begraven lag, maar omdat de kerk van Baarsdorp in 1880 afge broken werd, verhuisden de nog gave zerken naar de kerk van 's-Heer Arendskerke, die tevens de moederkerk was. Willem Wysse overleed in 1521 en er wordt verondersteld dat hij een broer is geweest van Cornelis Wysseszoon, die ook heel deftig zijn patroniem met een y schreef. Overigens Detail grafzerk Cornelis Wisseszoon met correctie van de overlijdensmaand: boven 'augusti' is 'mey' gegrift, foto Sarina Hendrikse. is het grafschrift van deze Willem Wysse gewoon in het Nederlands opgesteld en wordt hij wel pas toor genoemd. Voor de persoonsafbeeldingen op de zerken werden wel modellen gebruikt, teke ningen die de personen zo goed mogelijk moesten uitbeelden, maar men heeft hier wel gekozen voor een bijna dito afbeelding. Ook deze heer was zeer welgesteld en mogelijk waren beide heren afstam melingen van de heren van Schengen, de stich ters van de kerkdorpen, die al genoemd worden in de twaalfde eeuw bij de bedijkingen van de pol ders op Zuid-Beveland (Gemeentearchief Goes) en zodoende in bezit kwamen van grote stukken land die ze verpachtten aan boeren en zodoende zeer rijk werden. Zerk van Cornelissen Wisseszoon overleden XVc XII XXI, foto Sarina Hendrikse. Grafzerken van Wissekerke

Zeeland | 2018 | | pagina 13