Grafzerk van Cornelis Kaenye met alleen een miskelk, foto Sarina Hendrikse. De tweede priesterzerk is die van Cornelis Kaenye, een iets kleinere zerk met een gotisch randschrift en een afbeelding van enkel een miskelk met hostie in het middenveld en evange- listenhoeken in vierpassen. Grafschrift: 'Hier leyt begraven meester Cornelis Kaenye, pastoer van Wiskerke ende sterref int jaer MVc ende XLIIII den XXIIII february. Bit voer de ziele'. Deze pas toor droeg de titel meester, en dat betekent dat hij een universitaire graad had behaald. In die tijd gingen veel Zuid-Bevelandse jongens theologie studeren in Leuven. Hij zal behalve pastoor ook wel leraar zijn geweest. Hij overleed dus op 24 februari 1544. De derde priesterzerk wijkt geheel af van de andere twee; het randschrift ontbreekt en boven Op de grafzerk van Johannes Backy is de Romeinse godin Fama afgebeeld, foto Sarina Hendrikse. Grafzerk van Johannis Backy overleden 12 december 1552, foto Sarina Hendrikse. in het middenveld staat een miskelk met hostie afgebeeld, maar daaronder een gevleugelde figuur, nee, geen engel, maar onmiskenbaar een afbeelding van de Romeinse godin Fama, de godin van het gerucht, van de goede en de slechte boodschappen en ze werd gewoonlijk vliegend met een bazuin afgebeeld. Ze was de godin die haar kinderen wilde wreken en was de bode der goden. Hier is ze op de zerk van een priester afge beeld als wapendrager en boodschapper. Ze staat er als het ware werelds op met een opwaaiend gewaad, die haar welgevormde benen laat zien tot een fibula hoog op haar dijbeen. Waarom koos men als wapendrager deze heidense godin in plaats van de gebruikelijke engel? Nu was het in de tijd van de Renaissance niet ongewoon dat mythologische figuren op prenten en schilderijen werden afgebeeld, maar op een grafzerk is dit vrijwel uniek. Soms werd er voor een onnozele wildeman als wapendrager gekozen, maar dit is toch wel iets anders. Op het gedeelde wapen zien we boven een klimmende leeuw en daaronder een leeg veld. Daaronder in het middenveld de bood schap van Fama, een tweeregelig gedicht in het Latijn: 'Sarcophagi pondus parochi tegit Johannis Backy, qui extremum clauserat ille diem anno domini MDLII den XII decembris' Vreemd genoeg Grafzerken van Wissekerk

Zeeland | 2018 | | pagina 14