't Is vol van schatten hier De cirkel is rond Uit de verzamelingen van het Genootschap Aagje Feldbrugge Naast de vele voorwerpen die soms na eeuwen ver bazingwekkend ongeschonden uit de bodem tevoorschijn zijn gekomen, bevat de archeologische verzameling van het Genootschap ook een onnoe melijke hoeveelheid fragmenten van uiteenlopend materiaal, zoals aardewerk, bot, leer, glas, steen en metaal. Deze hebben amper museale waarde, maar getuigen evengoed van menselijke aanwezigheid op bepaalde plaatsen in diverse perioden van onze geschiedenis en zijn dus belangrijk voor historisch en prehistorisch onderzoek. Een vrij onooglijke stukje brons, ca. 2,5 x 2 cm. groot, intrigeerde me: het lijkt nergens op. Niet op stukje van een fibula, riembeslag, boekschar- nier, o.i.d. Het had een onregelmatige vorm, met een vreemd gevormd gat in het midden en was versierd met z.g. ringoogjes: ingestanste cirkel tjes met een puntje in het midden, in de middel eeuwen een vrij bekende versiering op voorwer pen van aardewerk, metaal en been. Dit was dus niet zomaar een nutteloos restje, maar een afge broken stukje van een object. Het was gevonden op het strand tussen Domburg en Oostkapelle, op de plaats van het vroegmiddeleeuwse Walichrum en ging in de bestaande registratie door voor een 'hangertje'. Bij een grote collectie, zoals die van het Genootschap, is het niet te vermijden dat er af en toe een object onvindbaar is. Zo zou er een 'sier- schijf' moeten zijn, maar geen enkel aanwezig object voldeed aan die beschrijving. Er bestond geen tekening of foto van, dus was het onbekend hoe deze er uit zou moeten zien, hoe groot hij Fragment van brons, 2,5 x 2 cm gevonden op het strand tus sen Domburg en Oostkapelle. Zeeuws Museum (ZM), Zeeuws Genootschap (ZG), G 3253. was, van welk materiaal hij was gemaakt. Het eerste enigma werd opgelost toen ik in het najaar van 2017 de boeiende tentoonstelling 'Crossroads' in het Allard Pierssonmuseum in Amsterdam bezocht. Hier werd met prachtige voorwerpen aangetoond dat de West-Europese middeleeuwen waarschijnlijk niet zo donker zijn geweest als lang beweerd is. In een van de vitri nes lag een fijn uitgewerkt cirkelvormig voor werp, gemaakt van brons, ter grootte van een bierviltje. Het oogde als een rad met een aantal hoekig gevormde spaken. De restruimtes tussen 64 't Is vol van schatten

Zeeland | 2018 | | pagina 22