i i \X 3* Zeeland 27.2 Figuren in Merovingische kleding, de middelste met een chate- leine (KMKG-MRAH). die spaken deden me enigszins denken aan het bronzen fragmentje uit de Genootschapscollectie. Thuisgekomen bleek het te kunnen kloppen: een van de zijden van het fragmentje zou de zelfkant van een cirkeltje kunnen zijn, de totale omtrek van het fragmentje paste precies zes keer rond dit geprojecteerde cirkeltje. Volgens het bijschrift in het Allard Piersson- museum stamde deze sierring uit de Merovingi- sche tijd. Het was het een deel van een z.g. chate laine, een samenstelsel van kettinkjes dat aan de gordelriem of -ketting van een vrouw hing en waaraan allerlei nuttig gerei bevestigd kon wor den, zoals sleutels, een schaartje, mes, priem, oorlepeltje, etc. Een dergelijke sierring functio neerde daarbij als een verdeler, een soort 'sleutel hanger' (bijschrift Allard Pierssonmuseum). De geëxposeerde hanger was een bruikleen van het Koninklijke Musea voor Kunst en Geschiedenis in Brussel. Enige weken later bezocht ik het Römisch- Germanisches Museum in Keulen. Op de afdeling Middeleeuwen lagen zowaar drie van dit soort ronde, uitgewerkte hangers, alle verschillend uit gezaagd of gegoten. Hier werden ze 'Zierscheiben' genoemd, de functie werd niet vermeld. Sierring. Koninklijk Musea voor Kunst en Geschiedenis Brussel - Musées royaux d'Art et d'Histoire, Bruxelles (KMKG- MRAH). B 138 -1. De Duitse onderzoeker Torsten Capelle bestu deerde begin jaren '70 de metaalcollectie van het Domburgse strand en beschreef het Zeeuwse fragmentje in de catalogus óók als een 'dünnen merowingischen, durchbrochen gearbeiteten Zierscheibe'. Maar een schijf was het stukje bepaald niet, dus werd het in het Nederlands abu sievelijk een 'hangertje' genoemd. Als gevolg daarvan raakte de 'sierschijf' in de collectie bui ten beeld. Maar met het ontdekken van de her komst van vorm en functie van het bronzen frag mentje is ook de onvindbare sierschijf weer terecht. De wetenschap staat echter niet stil. F. Nau- mann-Steckner van het Römisch-Germanisches Museum antwoordde op de vraag wat voor hen het laatste inzicht was, dat het bijschrift bij hen 't Is vol van schatten hier

Zeeland | 2018 | | pagina 23