Reconstructie van de ring met het gevonden stukje brons. Foto A. Feldbrugge, 2017. op zaal uit 1974 stamde, het jaar van de opening van de nieuwbouw aan de Domplatz. Waar de sierringen voor dienden, was volgens haar nog steeds niet helemaal zeker. Op dit moment is onder archeologen een discussie gaande of het misschien een dekseltje van een buideltje kan zijn geweest, in plaats van een 'sleutelhanger' zoals in Amsterdam vermeld werd. De discusdis cussie krijgt opnieuw een vervolg. Chatelaines in de vorm van sierkettinkjes waar gebruiksvoorwerpen aan hangen zijn in Zeeland overigens in verschillende verschijnings vormen tot ver in de 19e eeuw in zwang gebleven. De Zeeuwse juwelier Piet Minderhoud beschrijft in zijn boek: Van de goudsmid. De historie en de ontwikkeling van Zeeuwse en andere streeksiera- den de z.g. puntscheden, waarin eetgerei bewaard werd. Deze werden door vrouwen 'naast een naal denkoker, schaartje en een beugeltas aan een ket tinkje aan de gordel gehangen'. In het overzichts werk De Zeeuwse streekdrachten 1800-2000 is een schilderij van de Oostkapelse kunstschilder J.C. Frederiks te zien, het enige dat van hem bekend is. Het stelt twee boerenmeisjes voor, waarvan een zichtbaar een chatelaine draagt. Deze Frederiks (1827-1890) tekende in 1866 een gedetailleerde plattegrond van de vroegmiddel eeuwse nederzetting Walichrum op het strand van Oostkapelle, de plaats waar het bronzen frag mentje gevonden is. Literatuur - Dekker J.C. (red.), 2005. De Zeeuwse streekdrachten 1800-2000. Waanders, Zwolle. - Minderhoud P. 2017. Van de goudsmid. De historie en de ontwikkeling van Zeeuwse en andere streeksieraden. Minderhoud, Arnemuiden. - Torsten Capelle, 1976. Nederlandse oudheden. Die früh- geschichtlichen Metallfunde von Domburg auf Walche ren. ROB, 's-Gravenhage. Verklaring afkorting: KMKG-MRAH: Koninklijke Musea voor Kunst en Geschiedenis, Brussel/Musées royaux d'Art et d'Histoire, Bruxelles. 66 't Is vol van schatten hie.

Zeeland | 2018 | | pagina 24