OOSTERSCHELDE Zeeland 27.2 Boekbesprekingen - 5 LANDSCHAPSATLAS VAN DE S^EHEL VXtt v(»LËDEH VENSTER QP PE T0EHOUST Kees Bos en Jan Willem Bosch, Landschapsatlas van de Oosterschelde. Spiegel van verleden, ven ster op de toekomst. Met medewerking van Arno Nolte, Aad Smaal, Tom Ysebaert. Uitg. Bos Böt- cher, Koudekerke 2017.464 pp, ISBN 978-90 77525-00-5. Prijs 59,50 Wel een heel kloek boek, 25 x 32 cm en ook nog eens 3,5 cm dik en 3,7 kilo zwaar. Het maakt dus de indruk van een salontafelboek; leuk om een keer in te bladeren: weinig inhoud maar veel mooie foto's. Nu, dit is dus geen salontafelboek maar een serieus naslagwerk. De auteurs hebben zich beijverd om heel veel materiaal bij elkaar te zoeken om in het boek te verwerken en zij lieten zich bijstaan door enkele specialisten van naam: Arno Nolte van Deltares, Aad Smaal van Imares en Tom Ysebaert van het NIOZ. Daarnaast was er ook nog een redactieraad bestaande uit een aan tal gerenommeerde specialisten, waardoor over heel veel kennis beschikt kon worden en er was zelfs een tekstredacteur. De auteurs gingen dus niet over een nacht ijs maar wilden gewoon een uitstekend boek produceren. In het voorwoord staat dat ook: 'Deze atlas is een standaardwerk over de landschapshistorie van de Oosterschelde. Hij biedt een samenhangend beeldend overzicht van de ontwikkeling van het landschap vanaf de prehistorie tot aan onze tijd, in combinatie met een visie op de toekomst' Het boek heeft achttien hoofdstukken; het eerste hoofdstuk geeft een inleiding en een uitleg van de opbouw van het boek. De volgende negen hoofdstukken gaan over het verleden, te begin nen in het pleistoceen, toen de Noordzee nog voor een groot deel droog lag (en de Oosterschelde dus ook) en het eindigt in de huidige tijd. Deze eerste historische hoofdstukken geven een uitstekend overzicht van de ontstaansge schiedenis van Zuid-West Nederland en dus van het gehele gebied rond de Schelde. Hoofdstuk 2: 'De oude Schelde' vat kort de geschiedenis samen van Zuid-West Nederland van na de laatste ijstijd tot de Romeinse tijd. Hierbij is gebruik gemaakt van nieuwe inzichten zoals die verwoord zijn door Peter Vos in zijn uitmuntende dissertatie: 'Origin of the Dutch coastal landscapes' uit 2015. In de Romeinse tijd ligt zo ongeveer heel Zeeland onder het veen en de stijgende zeespiegel, in com binatie met verbeterde afwatering zorgt voor een verdrinkend landschap. In het volgende hoofd stuk wordt beschreven hoe de eindeloze schorren weer geëxploiteerd gaan worden en hoe er neder zettingen ontstaan. Hoofstuk 4 beschrijft de moeizame Middeleeuwse inpolderingen, met stormvloeden en landverlies. De technologie van de landaanwinning stond nog in de kinderschoe nen en een kleine doorbraak werd vaak een grote ramp. De eerste steden ontstaan en er worden nog meer dorpen gesticht. Het ging in de eerste hoofdstukken steeds over Zeeland. In hoofdstuk 5 wordt ingezoomd op de Oosterschelde; dat is immers het centrale studieobject van de auteurs. De toenemende handel wordt besproken en die is natuurlijk onlosmakelijk verbonden met de steden en stadjes langs de Schelde (zowel die aan de Wester- en ook aan de Oosterschelde). Aan die Boekbesprekingen 71

Zeeland | 2018 | | pagina 29