ken of weghalen. Die scenario's worden tot op zekere hoogte uitgewerkt. Als de zeespiegel stijgt zullen de schuiven vaker dicht moeten en dat is natuurlijk slecht voor het ecosysteem van de Oos- terschelde. Als er geen kering meer is, moeten de dijken langs de Oosterschelde aan nieuwe normen voldoen, ook niet eenvoudig. In het boek wordt een aantal mogelijke oplos singen gesuggereerd, in combinatie met energie opwekking, stedenbouwkundige plannen, visserij, en verdere uitbouw van de aquacultuur. Interes sant om te lezen, want het zet aan tot denken. Want een ding is duidelijk, op termijn kan de Oosterschelde niet blijven zoals hij nu is. Toen ik het boek begon te lezen en de inlei ding las: 'Dit boek is een standaardwerk vond ik dat nogal snorkerig. Maar al lezend kwam ik tot een ander oordeel. Het is een prachtig boek, goed geschreven, met heel veel bijzondere afbeeldin gen en heel veel informatie. Er was bij het maken van dit boek een ambitieuze doelstelling: een standaardwerk produceren. Daar zijn de auteurs, met de hulp van velen, absoluut in geslaagd! Het boek is een absolute aanrader en zijn prijs waard. Gerard Heerebout Bioloog en redacteur van 'Zeeland' Reimond Kimpe: De Nieuwe Orde breekt overal baan... Brieven van Reimond Kimpe. Met inleiding, commentaar en bijlagen, bezorgd door Lo van Driel. Erven Eikenhout, Sint Kruis, 2017. 255 blz., geen ISBN-nummer. Het moet een natuurwet zijn, waar geen biograaf aan ontsnapt. Niet zodra is je verhaal afgesloten en onderweg naar de drukpers, of plotseling duikt ergens een onbekend document op, een overlevende getuige laat zijn stem horen, een pakje vergeelde brieven wordt ergens op een zol der ontdekt. 'Aanvullende gegevens' overvallen de vermoeide biograaf, details die zijn verhaal nieuwe kleuren geven, onthullingen die hij met pijn in het hart moet laten wachten op een tweede druk waar hij vurig om bidt. Ja, ik weet wat dat betekent, ik ben een ervaringsdeskundige. Het is ook Lo van Driel overkomen, de Zeeuwse taalkundige. Daags nadat hij zijn bio grafische studie over de Middelburgse kunst schilder Reimond Kimpe had afgesloten, ontdekte hij in het Zeeuws Archief een onbekende stapel brieven van de controversiële kunstenaar. Zij maakten hem duidelijk dat hij zijn boek nog eens op de schrijftafel mocht leggen en dat hij nog weer een boek kon maken. Van Driel is gelukkig een nuchtere wetenschapper. 'Een mens is een zoeker zonder ophouden', zegde hij. En dankbaar voor de vondst begon hij aan een brievenboek, met uitvoerige tekst en uitleg, waarin de lezer het hart van de schilder kan horen kloppen. Het is een Vlaams hart, uit de pijnlijke tijd van toen. Lo van Driel zorgde dus voor een wel zeer bij zondere trilogie. In 2016 verscheen de biografie Reimond Kimpe. Een getekend leven. Zij werd in dit tijdschrift al besproken: een objectief verslag over een nauwgezet onderzoek, dat bij de betere biografieën van de jongste jaren mag worden geplaatst. Het jaar nadien publiceerde Van Driel een tweede boek Reimond Kimpe. Het leven van Jezus in Veere en omstreken. Ook daarover werd hier al bericht. Tot verrassing van velen bleek een deel van Kimpens werk - omvangrijker dan men wist - in de laatste periode van zijn artistieke activiteit een religieus karakter te hebben gekre gen schilderijen, glas-in-loodramen, verschei dene kruiswegen. Nu werd bekend dat hij ook een reeks tekeningen over het leven van Jezus op zijn actief heeft. Ze zijn ontstaan in het verdriet van de naoorlogse jaren. Van Driel bracht ze bijeen onder de titel Het leven van Jezus in Veere en omstreken. Inderdaad, naar het voorbeeld van zijn vriend Felix Timmermans situeerde Kimpe de Christusfiguur in zijn eigen omgeving. Dat is de enige herinnering aan Timmermans. Kimpe bleef bij zijn heel eigen statische stijl en compositie. Bij elke prent werd een passage uit het Evangelie gevoegd die hem heeft geïnspireerd en zo werd het een uniek boek dat je zowaar ook ter geeste lijke overweging kan gebruiken.

Zeeland | 2018 | | pagina 31