74 (Ondergetekende, biograaf van Timmermans, keek er wat van op. Hij had zich de man, die ooit gold als een mede-inspirator van Pallieter en raadgever van "de Fé", eerder voorgesteld als een vrijzinnige Vlaamse intellectueel van weleer. Tenslotte liet Van Driel, ook in 2017, een derde Kimpe-boek verschijnen, onder de titel De Nieuwe Orde breekt overal baan... (De veelzeg gende drie puntjes horen bij de titel). Het boek bevat de twintig brieven die de kunstschilder in de periode 1940-1942 richtte aan Pieter Lodewijk Tack, net als Kimpe een van de Vlaamse "activisten" uit de Eerste Wereldoorlog die einde 1918 naar Nederland uitweken om een straf voor samenwerking met de Duitse bezetter te ontlopen. Beiden kregen in België de doodstraf, al was het aandeel van Kimpe in de activistische beweging zeker kleiner dan dat van zijn vriend. Om de twee correspondenten in hun tijd te situeren, schreef Van Driel een inleiding en hij zorgde ook voor biografische signalementen van de vele figuren die in de brieven ter sprake komen. Voor een goed begrip van de brieven schetste hij ook de bedoelingen van de zoge naamde Groot-Nederlandse beweging en andere stromingen in het interbellum. Zo werd het geheel bijna een kleine encyclopedie. En is het portret van Reimond Kimpe klaarder geworden en goed ingelijst. In de jaren twintig en dertig heeft de Belgi sche 'conducteur voor bruggen en wegen bij openbare werken', die zich in de Eerste Wereld oorlog op foute wegen waagde en zich nadien op eigen kracht ontwikkelde tot een succesrijke kunstschilder, zich wijselijk van politiek onthou den. Hij leek wel genezen van zijn Vlaams acti visme, wijdde zich obsessief aan zijn late artis tieke roeping. Wat in zijn hart was blijven leven, blijkt wel in een reisverslag uit de jaren dertig waarin hij verrukt sprak over de 'Nieuwe Orde' in Italië. Een spoor van antisemitisme is daarente gen bij hem niet te vinden. In het begin van de Tweede Wereldoorlog werd de sluimerende activist wakker. Er waren toen veel meer Belgen en Nederlanders tot colla- boratie met de bezetter bereid, dan men zich later graag voorstelde. Zelfs de voorzitter van de Bel gische socialistische partij Hendrik de Man dacht een tijdlang dat er inderdaad iets voor een Duitse 'nieuwe orde' te zeggen en te doen was. Kimpe dacht dat ook. Hij sloot zich aan bij de N.S.B. en werd lid van de Kultuurkamer. Een van zijn argu menten voor zijn verdediging was later dat hij anders niet meer als kunstenaar had mogen wer ken, terwijl dat zijn broodwinning was. In het voorjaar van 1943 nam hij ontslag uit de N.S.B. en wendde hij zich tot het V.N.V., het Vlaams Nationaal Verbond. Dat was lood ruilen voor oud ijzer, maar dat ijzer blonk voor hem nog. Uit België ontving hij, dank zij het V.N.V., een financiële vergoeding voor de schade die hij, net als andere activisten, onder de Belgische rechts pleging had geleden. Dat was dan ook een der onderwerpen van zijn brieven aan Tack. 'Zal ik nu eindelijk het lang verhoopte bereiken: rustig te kunnen werken zonder afhankelijk zijn dik wijls iets te moeten maken voor den brode 'Een centraal thema, zegt Van Driel, is het ideaal van een Groot-Nederland. Dat ideaal heeft Kimpe zowel in de Eerste als de Tweede Wereld oorlog volkomen beheerst. Zowel in '14-'18 als in 1940 meende hij dat een zelfstandig Vlaanderen en daarmee de opheffing van België en vervolgens op een of andere manier de aanhechting van dat 'bevrijde' Vlaanderen aan de Dietse stamgenoten niet verwezenlijkt kon worden zonder steun van de Duitse bezetter. Dit is de basis van zijn collabora- tieve houding in de Tweede Wereldoorlog en het bepaalde volkomen zijn positie in de eerste oor logsjaren. Dat is ook de positie en de pijnlijk foute illusie geweest van menige Vlaamsgezinde in België. De erfenis van Reimond Kimpe voor de geschiedschrijving is dus gelukkig groter geweest dan lang werd gedacht. Opmerkelijk is, dat daar geen correspondentie met Felix Timmermans bij is. In hun jonge mannenjaren woonden ze een tijd in elkaars nabijheid en was brieven schrijven niet zo nodig. In de periode na november 1918, toen ze beiden in Nederland verbleven, en later, na de B o e k b espreki n g e

Zeeland | 2018 | | pagina 32