Fl Zeeland 27.2 ZEELANDICA 75 .1^. blije terugkeer van Timmermans in België, zou je toch een drukke briefwisseling verwacht hebben. Maar nee, niks te vinden. Tot nog toe. Laten wij hopen dat de Grote Gids van de historische speur neuzen gewacht heeft tot Lo van Driel tijd vrij had voor een vierde boek om hem op een spoor te zetten. Gaston Durnez Oud-redacteur van De Standaard en Ons Erfdeel Meininger P.L. (red.). 2018. Flora Zeelandica. Ver spreiding van wilde planten in het Zeeuwse land schap in heden en verleden. (fotoredactie Ed Stik- voort) FLORON, Nijmegen. 1008 pp., kleurenillus. ISBN/EAN 978-90-76181-38-7. Prijs 35.00. 'Flora Zeelandica - Vuulte om trots op te zijn' Niemand minder dan de grootste kruidkundige der Lage Landen, Rembert Dodoens (1516-1585), was al in de flora van Zeeland geïnteresseerd. Hij vermeldde in zijn veel geraadpleegde Cruyde- boecken al de nodige Walcherse duinplanten. Ook schreef hij schatplichtig te zijn aan een Zeeuw, de "seer neerstighen Herbarist Jan de Vroede, die- jens arbeyt ende nersticheyt seer dienstelyck is geweest" (Verdoorn 1927). Misschien mogen we Jan de Vroede wel model laten staan voor alle eigentijdse vrijwilligers in het FLORON (Floristisch Onderzoek Nederland)-netwerk die gezamenlijk per vierkante kilometer het wel en wee van de plantenwereld in Nederland volgen zodat we heel precies weten hoe het met de inheemse en exotische plantensoorten gaat en hoe ze reageren op een halve graad klimaatsop- warming, een extra maaibeurt, of het manipule ren van de grondwaterstand. Zonder de inzet van de vrijwillige floristen, plantenliefhebbers met een uit de hand gelopen hobby en aan professio naliteit grenzende expertise, zouden we slechts een fractie weten en begrijpen van wat er met de natuur in Nederland aan de hand is. Het FLORON district Zeeland vormt geen uitzondering op deze regel. Dank zij hun initiatief, onder de bezielende leiding van ornitholoog en Rijkswaterstaatmede- werker Peter L. Meininger, ligt nu dit mooie boek op de toonbank. Want inderdaad, met de Flora Zeelandica mag de provincie Zeeland zich beroepen op het mooi ste en meest volledige overzicht van zowel inheemse als exotische vaatplanten op provincie niveau in ons land. Er zijn welliswaar prijzens waardige precedenten voor Noord-Holland, Dren the, Oost- Gelderland en nog lokalere flora-atlassen als die van Eindhoven (2005) en Nijmegen Kleef (2007), maar deze Zeeuwse Flora spant echt de kroon, niet in het minst door de rijke en functionele kleurenillustraties en de vormgeving door Ed Stikvoort, maar ook om de zeer rijke inhoud. Een echte Flora is het eigenlijk niet, want voor het lastige determinatiewerk wordt de lezer doorverwezen naar sleutels in de Heukels Flora van Ruud van der Meijden (2005) voor heel Nederland. Wat Flora Zeelandica wel behelst is een zéér gedetailleerde documentatie van verspreiding in heden en verleden van zo'n 1320 wilde (of verwilderde) vaatplantsoorten (allen van de hand van Peter L. Meininger) voor afgegaan door twintig zeer informatieve opstellen Boekbesprekingen

Zeeland | 2018 | | pagina 33