8 seerde leek - waarvoor dit boek tenslotte bedoeld is - wellicht wat (te) academisch overkomen. Ondanks de geschetste minpuntjes is de auteur erin geslaagd om in een vlotte schrijfstijl en op een overzichtelijke manier de geschiedenis van zijn woon- en leefgebied Zeeuws-Vlaanderen te beschrijven. Hiervoor is een welverdiende profi ciat op zijn plaats! Marc De Vleesschauwer Historicus te Sas van Gent, publiceerde over de Zeeuws- Vlaamse waterschappen. Jeanine Dekker, Tobias van Gent, Anja de Groene, Katie Heyning en Peter Sijnke (red.), Middelburg. Gezicht van de stad (Uitgeverij den Boer-de Ruiter, Vlissingen/Stichting Historisch Onderzoek Zeeland, Middelburg, 2017) ISBN 978990798875900 303 p. 35,- In 2007 publiceerde ik een gecombineerde recen sie van de in de jaren daarvoor verschenen stads geschiedenissen van Gouda, Den Haag, Leiden, Tilburg, Zwolle en Nijmegen.1 Daarbij haakte ik aan bij een dergelijk overzicht door de inmiddels overleden kenner op het gebied van de vergelij kende stadsgeschiedenis Pim Kooij.2 Deze pleitte voor een format, waardoor overzichtswerken over Nederlandse steden beter onderling vergelijkbaar zouden worden en tot een synthese zouden leiden. In mijn overzichtsrecensie constateerde ik dat een dergelijk format ook in de na Kooijs pleidooi ver schenen werken ver te zoeken was en verklaarde dit uit de sterk lokaal gewortelde initiatieven ach ter de totstandkoming van deze boeken. In latere recensies nam ik dezelfde diversiteit waar. Desal niettemin zag ik wel degelijk de groeiende moge lijkheid van een synthese met de geleidelijke inkleuring van de kaart van de Nederlandse gemeenten met recente lokale overzichtswerken. Vorig jaar heeft de zuidwestelijke provincie hoofdstad Middelburg zich gevoegd in deze rij. In het typologische spectrum dat uit de eerdere recensies naar voren is gekomen (van één auteur tot een heel leger en van chronologisch tot the- matisch) bevindt Middelburg, gezicht van de stad zich in het middensegment. Het boek kent negen auteurs, die gedeeltelijk overlappen met de vijf koppige redactie. Hoofdredacteur is freelance onderzoeker Jeanine Dekker. Het biografische overzicht van de auteurs geeft aan dat allen ruime ervaring hebben in onderzoek naar de Zeeuwse geschiedenis. Qua opzet bevindt de stadsgeschiedenis van Middelburg zich eveneens in het middensegment. Hier loopt de lijn van een doorlopend verhaal, waarin historische sub-disciplines geïntegreerd zijn (Utrecht) tot een verregaande uitsplitsing van kleine thema's met een veelheid aan afzonderlijke auteurs (Den Haag).3 Het boek over Middelburg bevat acht hoofdstukken met achtereenvolgens de bebouwde omgeving, de militaire geschiedenis, de overzeese handel, de stedelijke bedrijvigheid, de bestuurlijke ontwikkeling, de zorg, geloof en wetenschap, om met de cultuur te eindigen. In de inleiding licht de redactie de keuze voor de the matische benadering toe en constateert zelf dat het nadeel daarvan is dat de samenhang binnen bepaalde tijdvakken verdwijnt.4 De redactie heeft dit probleem willen ondervangen door een syn thetiserende slotbeschouwing van de hand van hoofdredacteur Jeanine Dekker. Een ander nadeel is de leesbaarheid, die bij een doorlopend verhaal groter is. Dat wordt versterkt doordat soms aan B o e k b espreki n g e

Zeeland | 2018 | | pagina 38