Zeeland 27.2 het begin van een hoofdstuk een samenvatting is opgenomen, die als een 'spoiler' werkt, bijvoor beeld bij het hoofdstuk over de stedelijke bebou wing. Beter is een prikkelende vraagstelling aan het begin met een korte slotbeschouwing aan het einde, zoals bij het hoofdstuk over de stedelijke bedrijvigheid. Deze verschillen in aanpak komen de eenheid van het boek niet ten goede. Enigszins verwar rend is ook de afbakening in onderwerpen tussen de hoofdstukken. Zo is onderwijs, inclusief de Illustere School, ondergebracht bij het hoofdstuk over de zorg, terwijl wetenschap is samengevoegd met religie. Deze geschiedenis van Middelburg getuigt van grondig onderzoek, dat in een notenapparaat, een bronnenoverzicht en een uitgebreide litera tuurlijst wordt verantwoord. Belangrijk is dat ook de resultaten van archeologisch en bouwhisto risch onderzoek zijn meegenomen. Zo wordt bij - voorbeeld de zichtbaarheid van de ringwalburg uit de negende eeuw in het huidige stratenpatroon geadstrueerd. De beeldredactie door kunsthistori cus Katie Heyning heeft geresulteerd in een fraai geïllustreerd boek. Verrassend zijn kleurendia's uit het voorjaar van 1940 die zijn gemaakt kort voor de verwoestende beschietingen door de Duitse Wehrmacht. Bij de archeologische voor werpen zijn heel bijzondere, zoals een zestiende- eeuwse injectiespuit. Een rode draad in de illus traties is de serie plattegronden van de stad door de eeuwen heen, van de kaart die Jacob van Deventer rond 1550 maakte tot een recente pro jectie van de ringwalburg in het moderne Middel burg door de Walcherse Archeologische Dienst. Ieder hoofdstuk begint met zo'n kaart, waardoor de stedelijke ontwikkeling over een periode van meer dan een millennium goed te volgen is. De keuze van de illustraties en de mooie vormgeving dragen in hoge mate bij tot het leesplezier. Middelburg, gezicht van de stad biedt belang rijk materiaal voor professionele historici die zich met vergelijkende stadsgeschiedenis bezig hou den, maar de primaire doelgroep is toch de lokale liefhebber. De lange lijst met intekenaren, die voor het grootste deel uit Middelburg en omge ving komen, getuigt daarvan. Het boek getuigt ook van lokale trots. Dat wil echter niet zeggen dat er geen oog is voor donkere perioden in de Middelburgse geschiedenis, zoals het beleg van 1572-1574, de woonomstandigheden in de negen tiende eeuw of de verwoestende brand van 17 mei 1940. Ook zaken die vanuit hedendaagse perspec tief een zwarte bladzijde vormen komen aan de orde, zoals de slavenhandel. In de discussies over het slavernijverleden speelt de vraag of deze in breder economisch opzicht al dan niet marginaal is geweest. In het geval van Middelburg lijkt er flink verdiend te zijn aan het leed van duizenden Afrikanen.5 Daarmee draagt deze geschiedenis van Middelburg bij aan een discussie op een geheel ander terrein dan de stadsgeschiedenis. De auteurs hebben niet alleen de historisch geïnte resseerde Middelburgers voorzien van een rijk, fraai en veelzijdig boek. Noten 1 R.E. de Bruin, 'Nieuwe stadsgeschiedenissen in beeld', Bijdragen en Mededelingen betreffende de Geschiede nis der Nederlanden 122 (2007) 411-424. 2 P. Kooij, 'Het formatvan de stad. Een evaluatie van recente Nederlandse stadsgeschiedenissen', Bijdragen en Mededelingen betreffende de Geschiedenis der Nederlanden 117 (2002) 293-306. 3 R.E. de Bruin, P.D. 't Hart, A.J. van den Hoven van Gen- deren, A. Pietersma en J.E.A.L. Struick (ed.), Een paradijs vol weelde. Geschiedenis van de stad Utrecht (Utrecht, 2000); J.G. Smit e.a. (red.), Den Haag, Geschiedenis van de stad (Zwolle, 2004-2005). 4 J. Dekker, 'Inleiding', in: J. Dekker e.a. (red.), Middelburg. Gezicht van de stad (Vlissingen-Middelburg, 2017) 9. 5 R. Paesie, 'Handel overzee', in Dekker e.a. (red.), Middel burg, 105-106. Dr. Renger de Bruin Hoogleraar geschiedenis en kunstgeschiedenis aan de Uni versiteit van Utrecht Boekbesprekingen 81

Zeeland | 2018 | | pagina 39