Zeeland 27.2 Een vorstelijk paleis in Middelburg De la Rue's rondleiding door huize Van Dishoeck, 1733 Jeroen-Martijn H. van Haart Het zal een meer dan koude donderdag zijn geweest, die tweeëntwintigste januari, wanneer Pieter de la Rue1 zijn huis aan de Londensekaai2 verlaat op weg naar de andere kant van Middel burg. Te voet, te paard of met zijn rijtuig is niet bekend, dat hij naar buiten is gegaan is wel zeer zeker. Mogelijk was hij aanvankelijk liever thuis gebleven, bij de haard en zijn onderzoek.3 Echter al zijn persoonlijke interesses in geschiedenis, de kunsten en wetenschappen, en in de vele merk waardigheden die daarin bestaan, moeten in alle hevigheid zijn aangewakkerd door een persoonlijke uitnodiging van Ewout van Dishoeck.4 de pracht en praal waarmee de familie Van Dis- hoeck zich heeft omringd. Hoewel dergelijke weelde niet bijzonder is in Middelburg, andere repatrianten in gedachten houdend, is het hier toch anders. Ewout en Adriana5 van Dishoeck zijn nu zo'n acht jaar geleden teruggekeerd uit Indië met een, naar men zegt, fabelachtig fortuin. Sindsdien is het een opeenstapeling van glorieuze verhalen die gepaard gaan met grootse aankopen. Het breedgebouwde huis aan de Lange Noord- straat6 is gevuld en behangen met de meest prachtige meubelen en verzamelingen waar menigeen slechts van kan dromen; de tuinen zijn Ewout van Dishoeck door Philip van Dijk, 1730. Particuliere collectie, foto gemeentearchief Vlissingen, HTA-3519. Met dank aan D.A. Broers voor de bewerking. welhaast een park. De buitenplaats Zeerust, aan de weg naar Koudekerke, kochten zij met inboedel en al. Enkele jaren geleden is het nog 'klein maar Vorstelijk paleis Middelburg 45 Mr. Pieter de la Rue (1695-1770). Kopergravure door G. Kockers "naar het origineel" door G. Kockers, 1802. Zeeuws Archief (ZA), Zeeuws Genootschap (ZG), Zelandia Illustrata (ZI), IV-756. Fabelachtig fortuin Wie zou het niet willen: eens door dat imposante 'Groote Huys' rondlopen om zich te vergapen aan

Zeeland | 2018 | | pagina 3