Kees Slager (met medewerking van Matty Verkam man), Tholen. Kick Uitgevers BV, 2017. 688 pag., ill., ISBN 9789491555251 79 [vijf kilo!] Dit kloeke werk van 688 pagina's geeft een over zicht van de historie van Tholen vanaf de prehis torie tot de tegenwoordige tijd. Het eerste deel is opgezet in chronologische volgorde en het tweede aan de hand van thema's, zoals strijd tegen en benutting van het water, agrarische activiteiten, streekvervoer, sociale geschiedenis en recreatie. Het is zeer goed leesbaar doordat Kees Slager actief en in de tegenwoordige tijd schrijft, waarbij hij de lezer in het verhaal trekt, wat de beleving ten goede komt. Een gedurfde uitgave waarin een poging wordt gedaan alle aspecten van de eilan- delijke geschiedenis vast te leggen. Het ontwerp door vormgever 'Waterpaard' is uitstekend met een goede verhouding tussen tekst en afbeeldin gen en duidelijke koppen van de hoofdstukken met afbeelding over twee pagina's Daardoor is dit boek niet alleen een interessant naslagwerk, blijft het ook de lezer boeien door het verhalend karakter. Jammer dat de redactie en een index ontbreken. In het chronologische gedeelte zijn de hoofd stukken duidelijk afgebakend, maar in het thema tische gedeelte is dit minder consequent doorge voerd door bijvoorbeeld cultuur en religie te combineren en een vergaarbak in de epiloog te plaatsen ('En dan dit nog...') waarvan de onder werpen beter bij andere thematische hoofdstuk ken konden worden ondergebracht. Behalve Kees Slager heeft Mattie Verkamman ook enige hoofd stukken geschreven. Dit is niet vermeld bij de inhoudsopgave. Het is moeilijk om als buitenstaander, die slechts met een deel van de onderwerpen bekend is, een gefundeerde recensie te schrijven. Daarom zal ik mij tot enkele onderdelen beperken. In zeven hoofdstukken komt de geschiedenis van de prehistorie tot heden aan bod. Aan het eind van elk hoofdstuk wordt een onderdeel gewijd aan een Markante Tholenaar. Hier hinkt de schrijver op twee gedachten: vaak is dat een figuur uit de betreffende periode (Vermuyden, Rosevelt en Taselaar), maar soms ook een histori cus die de betreffende periode heeft beschreven zoals Jasperse en Hollestelle. Een apart hoofdstuk met Markante Tholenaren, waarin ook de andere belangwekkende personen, die nu elders zijn ondergebracht, een plaats zouden krijgen, zou mijn voorkeur gehad hebben. In het hoofdstuk over de tweede Wereldoorlog wordt halverwege over de bevrijding geschreven. De schrijver had dit beter aan het eind hebben kunnen plaatsen. Bij het hoofdstuk 'Grote veranderingen' (wederopbouwperiode) staan vrij uitgebreide arti kelen over de kortstondige bloei van de confectie- industrie, de uien en de varkensinvasie. Het eer ste artikel zou beter passen in een apart thematische hoofdstuk 'De ontwikkeling van de industrie'. Dat ontbreekt nu en dit thema lijkt mij niet onbelangrijk (denk aan Budelpack en De Waal). Geheel buiten beschouwing is de familie Bruynzeel gelaten, die van Vorselaar (bij Antwer pen) naar Westkerke op Tholen is gekomen en vervolgens via St. Annaland naar Rotterdam ver huisde, waar Cees Bruynzeel de timmerfabriek De Arend overneemt en uitbouwt tot het Bruynzeel concern. Voorwaar een 'Markante Tholenaar'! Bij de drie 'Keramisten' mis ik onder Lanooy zijn exposities in een aantal Amerikaanse steden, waardoor hij internationaal beter bekend is geworden. Deze en andere suggesties voor verbeteringen en toevoegingen doen niets af aan de kwaliteit van dit standaardwerk. Ik begrijp dat de eerste druk inmiddels is uitverkocht en de tweede onderweg is naar de drukker. Het succes van dit boek heeft tot gevolg dat andere Zeeuwse gemeenten een vergelijkbare uitgave op hun ver langlijstje hebben staan en dat is niet zonder reden. Willem Heijbroek Oud-bestuurslid van het museum 'De Meestoof in St. Anna land.

Zeeland | 2018 | | pagina 40