Wenteltrap (Epitonium scalare). Particuliere collectie, foto Freddy van Nieulande. Ook haalt de gastheer een glazige zwarte Sint- Jacobsschelp met parelmoeren banden tevoor schijn, met bovenop het troniebeeld van de hei lige Jacob zelf. Een 'lusus nature', noteert De la Rue.38 Het blijkt een familiestuk te zijn. Van Dis- hoeck verhaalt over hoe zijn vader ooit van een Gentse bisschop het aanbod kreeg de schelp te verkopen tegen diamantwaarde.39 De lades met ettelijke 'mineralia en medicina- lia' gaan open. En De la Rue vergaapt zich aan de veelheid goud, drupgoud en gouderts; en robijnen 'zooals zij in de rotse groeijen en allengskens rood worden'. Dan worden hem de medicinale 'pedroporkoos' getoond.40 De eerste is 'als eene groote kruidnoot' en in een gouden montuur gevat.41 Van Dishoeck vertelt erbij dat het een geschenk is van zijn laatste chef in Batavia, Gou verneur-generaal Zwaardecroon.42 De tweede is 'bij uitstek groot en derhalven zeer kostbaar, grooter als een kievitsei.' Beide komen uit Indië, maar Van Dishoeck heeft ook een paar occiden tale (uit Amerika) en die zijn 'mede goed tot medicijne, dog de prijs is oneindig minder'. Het belangrijkste verschil, zo schrijft De la Rue: 'Dat men de orientaalsche alleen behoeft in het water in te doopen, dog de occidentaalsche moet men in poeder, 't welk zeer vies is, inneemen.'43 Allegorie op de Vrede van Nijmegen, 1676-1677 door Godfried Schalken. Museum Het Valkhof, Nijmegen (1980.12.4). Rariteitenkabinet Van Dishoeck loopt alweer verder naar de mid delkamer, waar zijn kabinet met naturalia en rariteiten staat. Zeer bijzonder zijn de twee zoge naamde wenteltrappen.35 De la Rue schrijft: 'De zeldzaamheid dezer hoorntjes bestaat daarin dat ze, schoon talrijk genoeg, egter zeer zelden geheel en onbeschadigd konnen gekreegen worden, omdat ze door de zee niet tegen een vlak maar zeer steil strand opgeworpen worden.'36 Van Dis- hoeck kocht ze in Indië, tezamen voor duizend gulden.37 Kistje met bezoarstenen, stenen uit de maag van herbivoren, waaraan een geneeskrachtige werking werd toegeschreven. Zeeuws Museum (ZM), foto Ivo Wennekes, G 2159. Er zijn nog andere medicinale stenen zoals de 'lapis quadratus, zwart als toetssteenen, groeijende in eene rotse'; onfeilbaar voor hen die 48 Vorstelijk paleis Middelburg

Zeeland | 2018 | | pagina 6