Zeeland 28.1 gerepareerd. Als de eerste dokter niet aanwezig was, was de tweede dokter in lijn verantwoor delijk voor zijn taken. Hij zou dan ook betaald worden door de eerste dokter zelf. Als de tweede dokter capabel bleek, zou hij een promotie kun nen krijgen tot de positie van eerste dokter. Ook de aanwezige apotheker op Rammekens kon dit doen, en zou dan bevorderd worden tot provisor. Uiteindelijke namen de Heren van de Equipage de beslissing of iemand werd bevorderd of niet.18 Het hospitaal bestond maar kort In 1775 vroeg de Kamer van Zeeland nogmaals aan de Heren XVII om een hospitaal te bouwen op Fort Rammekens. Dit werd afgewezen omdat het te duur zou zijn.19 De Kamer kocht daarom zelf een hospitaalschip, genaamd de Suzanna Helena. Aan boord van het schip waren twee artsen, twee tot vijf chirurgijns en een apotheker met assistenten. Toch werden zieken nog vaak doorgestuurd naar verschillende gasthuizen.20 In de laatste twintig jaar van de achttiende eeuw werd Rammekens steeds meer erkend als een plek voor de beoefening van de medische kunst. De Gecommitteerde Raden van Zeeland begonnen Rammekens te zien als een uitstekende plek om een hospitaal op te richten. Uiteindelijk kwam het hospitaal er in 1787, samen met nog enkele andere renovaties aan het fort. De barak ken werden omgebouwd tot een hospitaal met 120 bedden, een keuken en een apart slaapkamer voor de chirurgijns en hun assistenten. Aan dit plan werd nog toegevoegd de reparatie van de westelijke muur en de bouw van een dam naast het fort. Het project werd gefinancierd door de nalatenschap van de heer Steengracht, die de Raden 20.000 gulden achterliet. Om het project volledig te financieren was er nog 1900 pond Vlaams nodig, dat werd gegeven door de Raad van State.21 In totaal werden er vier artsen aangenomen in het hospitaal dat gebruikt werd door verschillen de compagnieën en de Admiraliteit van Zeeland. Het nut van het hospitaal was helaas maar van korte duur want de WIC ging failliet in 1792 en de VOC in 1800. Daarnaast werd in 1795 Zeeland Poort van het kasteel Rammekens. Foto door C.W. Bauer, ca. 1900. ZA, ZG, ZI, II-928. binnengevallen door de Fransen en in 1809 door de Engelsen. Uiteindelijk kwam het fort in 1810 weer in Frans bezit en werd Rammekens door Napoleon persoonlijk bezocht. Om Zeeland te ver dedigen tegen de Britten en andere buitenlandse mogendheden beval hij om Vlissingen en Fort Rammekens te versterken. In Fort Rammekens werden alle gebouwen die een makkelijk doelwit waren voor een bombardement gesloopt. Daarmee kwam er dus ook een einde aan het hospitaal op Fort Rammekens.22 Het fort werd gerenoveerd en vergroot, zodat het ook een aanval via het land zou kunnen weerstaan. Na de Franse bezetting verloor Rammekens al zijn functies. Het werd even gebruikt als opslag voor buskruit en zou in tijden van invasie dienen als communicatie centrum, totdat Willem III Rammekens in 1867 officieel ophief als fort.23 Het medische Rammekens

Zeeland | 2019 | | pagina 7