buitenplaatsen, de seizoenen en dergelijke. Bij elke gelegenheid was wel een toepasselijk glas te vinden waarmee een dronk kon worden uitgebracht. In de Genootschapscollectie zijn meerdere van deze glazen bewaard. Een goed voorbeeld is een kelkglas uit de tweede helft van de achttiende eeuw met een voorstelling van een buitenplaats en de inscriptie Het groeijen en bloeijen van Ber kenbosch (G2455). De buitenplaats Berkenbosch ligt in Oostkapelle en wordt voor het eerst in 1644 genoemd als eigendom van Jacob Boreel. In de achttiende eeuw waren op dit landgoed twee huizen, schuren, bossen, dreven en vijvers te vinden. Aan het begin van de negentiende eeuw werd echter alles gesloopt. Het huidige Berken bosch werd in 1862 gebouwd. De voorstelling op het glas stelt mogelijk een van de twee eerdere huizen voor. Een ander achttiende-eeuws glas toont een stadswapen en draagt de inscriptie Tho- len (G2445). Dit glas stond tot mei 1940 in de Oudheidkamer op het Middelburgse stadhuis, maar kon na het bombardement uit de puinhopen gered worden. De vervorming die door de hitte van de brand is ontstaan, is duidelijk zichtbaar. Tot slot moet nog de aandacht gevestigd worden op een drinkglas dat waarschijnlijk gemaakt werd voor Leendert de Borst, de aannemer van de werkzaamheden die tussen 1815 en 1817 verricht werden voor de aanleg van het kanaal van Mid delburg naar het Veerse Gat (G2446). Dit zeven kilometer lange kanaal werd gegraven opdat grote zeeschepen de Middelburgse haven weer zouden kunnen bereiken. Het eerste schip dat de haven aandeed, liep echter halverwege vast. Op het glas zijn de huizen van de directie, de ingeni eur en de aannemer, diens hond en diens initialen L.d.B. aangebracht. Zeeuws Museum, G2446 1817 h. 8 cm, diam. 7 cm. Geschenk van J.J.M. de Borst Verdoorn, 1905.

Zeeland | 2019 | | pagina 28