Deltagebied is een kunstmatig landschap met imposante werken van beton en dammen en dijken van asfalt, in combinatie met natuurlijke kustelementen als duinen en vooral vormgegeven vanuit een waterstaatkundig vertrekpunt: bij voorbeeld bij de locatiekeuzes voor de Deltadam- men. Ook reflecteert het landschap in de Delta een ommekeer in denken over de betekenis van de Deltawateren voor de natuur, de opkomst van het duurzaamheidsideaal en het besef dat welzijn niet gelijkstaat aan welvaart. De afsluitbare kering en de compartimenteringswerken gaven de garantie op een afdoende getijdewerking in de Oosterschelde en het resultaat weerspiegelt een echt Nederlands compromissenlandschap. Een landschappelijke ingreep die internationaal nog steeds met ontzag wordt bekeken. Zestig jaar na de Deltawet wordt Nederland als gevolg van de klimaatveranderingen opnieuw geconfronteerd met een grote uitdaging. Zee spiegelstijging zal in de toekomst zeker leiden tot nieuwe maatregelen, waarbij de Deltawateren voldoende capaciteit moeten hebben om bij storm en hoge waterstanden het rivierwater te kunnen bergen. Zorgvuldige omgang met het landschap en een goede ruimtelijke inpassing zijn belang rijke pijlers, dit is een pittige uitdaging voor het Deltagebied. Mijn inziens zal in de toekomst het grootste knelpunt van de waterveiligheid liggen in het benedenrivierengebied, het gebied waar de water standen zowel worden beïnvloed door de zee als ook door het rivierwater. Beeldvorming De Deltawerken als Nederlands icoon zijn het symbool van een krachtdadige overheid en nationale trots. Samen met de Zuiderzeewerken en de havenuitbreidingen van Rotterdam vormen dit de 'grote projecten' met internationale allure. Nederlanders zijn trots zijn op de Deltawerken volgens een enquête uit 2006. Tegenwoordig wordt vaak het beeld geschetst dat bij uitvoering van de Deltawerken in de jaren '50 en '60 men enkel oog had voor het creëren van meer veiligheid en dat pas in 2008, dankzij de commissie-Veerman, ook wel de Tweede Del tacommissie genoemd, aandacht kwam voor een bredere kijk en de integrale aanpak. Echter bij de uitvoering van de eerdere plannen is van meet af aan gestreefd naar een harmonieuze ontwikke ling van het Deltagebied. Na voltooiing van een werk werd het stokje voor het inrichten van het gebied overgedragen aan planologen en andere planners. Bovendien zijn in de vormgeving van de Deltawerken vooruitstrevende ruimtelijke, landschappelijke en architectonische inzichten toegepast. Zo was de landschappelijke inpassing veelal in handen van Staatsbosbeheer en werd rekening gehouden met de geomorfologie van het landschap en met de overgangen tussen zee en land. Internationaal hebben de Deltawerken nog steeds een iconische status. In Nederland is de glans van de iconische status wel wat verloren gegaan omdat gaandeweg duidelijk geworden is dat aan de rigoureuze aanpak ook serieuze nadelen kleven. Dit besef heeft er wellicht toe geleid dat Nederland de Deltawerken niet voor de Werelderfgoedlijst van de Unesco heeft voorge dragen. In Nederland lijken de Deltawerken wat in de vergetelheid te raken, terwijl deze door de American Society of Civil Engineers nog steeds als een van de zeven moderne Wereldwonderen worden beschouwd. De laatste jaren lijkt er weer sprake te zijn van een groeiende waardering voor de Deltawerken. Met het project Beleef de Deltaroute brachten in 2015 Rijkswaterstaat en de ANWB de Deltawerken weer voorzichtig onder de aandacht. Epiloog Wereldwijd zijn de meeste delta's dichtbevolkt met een verder toenemende bevolkingsdichtheid en een verdergaande verstedelijking. Een speelt een scala aan problemen die door zeespiegel stijging versterkt zullen worden. Orkanen en tsunami's slaan grilliger en onvoorspelbaarder 78 Boekbesprekingen

Zeeland | 2019 | | pagina 40