Zeeland 28.3 tab;XIII. ,<ya. cy- interactie met zijn collega's en de aanwezige chirurgijnsleerlingen. Het zou dus heel goed kunnen dat De Heide zijn belangstelling voor de bloedsomloop te danken heeft gehad aan bijeen komsten in het Zeeuwse anatomisch theater. Met andere woorden, juist De Heide mag gezien worden als zijnde stevig ingebed in de beide Zeeuwse medische Collegia; sterker nog, hij mag hun meest succesvolle product worden genoemd. Even merkwaardig is Elderings stelling dat De Heide slechts een klein netwerk bezat, waardoor zijn bekendheid zou zijn achtergebleven bij die van andere onderzoekers. Na zijn huwelijk in maart 1680 met Margaretha van Waesberge, dochter van de Amsterdamse uitgever Johannes Jansonius van Waesberghe (1616-1681), was An- tonius de Heide geparenteerd aan nota bene drie Amsterdamse uitgevershuizen. Zijn vier zwagers Johan en Gillis van Waesberge, Willem Goeree en Jan Wolters stonden allen tot in de achttiende eeuw aan het hoofd van succesvolle uitgeverijen met connecties door geheel Europa. Een groter netwerk ter verspreiding van zijn ideeën kon De Heide zich niet wensen. Zelfs de Nederlandse vertaler van De Heides Anatome Mytuli (1683), de arts en latere hoogleraar Theodorus Janssonius van Almeloveen (1657-1712), was familie. Diens enorme geleerdennetwerk is nota bene onderwerp geweest van een afzonderlijke studie.40 Invloed en betekenis Juist dankzij dit grote en internationale familie netwerk vonden De Heides studies ook snel de weg naar het buitenland. Als eerste werd De Heides anatomisch-microscopisch onderzoek naar de 'Teel-deelen in een Kik-vors wijfje' besproken in het internationale en gezaghebbende tijdschrift Acta Eruditorum (afb. 9).41 Met dat onderzoek schaarde De Heide zich in de lange rij van zeventiende-eeuwse onderzoekers naar de voortplanting van mens en dier. Sinds René Descartes het menselijk lichaam als een soort machine had gepositioneerd, was de vraag naar voren gekomen hoe deze machines dan baby machientjes konden creëren. Vanaf het midden van jaren 1650 had dit gezorgd voor een duide lijke cartesiaans geïnspireerde onderzoeks- agenda.42 Dergelijk onderzoek naar de voortplan ting van uiteenlopende diersoorten en de mens is verricht door onderzoekers als Anthony Everaers, Reinier de Graaff, Johannes Swammerdam, 9a De Heides observatie van de 'Teel-deelen in een Kik-vors wijfje'. Originele afbeelding uit De Heides Nieu Ligt (1682). 9b De Heides observatie van de 'Teel-deelen in een Kik-vors wijfje'. Afbeelding in de Acta Eruditorum (1683). Iafbeeld modi jn Ukcddji Aafc Ul.afbeeldineli Antonius de Heide 93

Zeeland | 2019 | | pagina 15