't Is vol van schatten hier 'UitMUNTend!' Uit de verzamelingen van het Genootschap Karel-Jan Kerckhaert Op 23 mei j.l. opende in het Historisch Museum de Bevelanden de tentoonstelling 'uitMUNTend!'. Deze tentoonstelling maakt deel uit van een reeks die in 2019 wordt georganiseerd door het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen in het kader van zijn 250-jarig bestaan. Het spreekt voor zich dat in dit jubileumjaar een tentoonstelling over één van de oudste collecties van het genootschap niet kan ontbreken. In een charmant ingerichte kamer toont de tentoonstelling een keur aan munten en pennin gen. Aangezien de tentoonstelling is opgebouwd rondom enkele thema's zijn zowel hele oude als hele nieuwe, waardevolle en 'waardeloze' munten te zien. Ook zijn er exemplaren te zien waar van er miljoenen gemaakt zijn, naast munten waarvan er slechts enkele bekend zijn. Een munt uit die laatste categorie verdient meer aandacht, namelijk een munt uit de collectie Hubregtse van het KZGW waarvan er slechts vijf bekend zijn. Van deze vijf exemplaren bevinden zich er drie in de collectie van het Genootschap.1 Waar Hubregtse deze zilveren munten precies gevonden heeft, is niet duidelijk. Afgaand op de andere vondsten gedaan door hem lijkt het niet anders te kunnen zijn dat dat deze munt afkom stig is uit het Zeeuwse kustgebied (omgeving Domburg of waarschijnlijker nog de kop van Schouwen). Het formaat en de iconografie maken het daarnaast aannemelijk dat hij dateert in de Middeleeuwen en wel in de periode 1100-1300. De voorzijde van de munt vertoont centraal een ster omgeven door een dubbele parelrand. Tussen deze twee parelranden staat vaak het omschrift '+INIERIG'2 te lezen zijn. De vierde letter is bij het exemplaar op de foto niet te lezen, maar op een soortgelijk exemplaar staat wel duidelijk de letter 'E'. De keerzijde vertoont een gevoet kruis omgeven door een parelrand. In het tweede tot het vierde kwart van het kruis staan sterren terwijl in het eerste kwart de letter 'E' is weergegeven. Centraal in de voetjes van het kruis staat een enkele punt of heeft een punt gestaan. De diameter van de munten in de collectie van het KZGW is 1 cm en het gewicht varieert van 0,3-0,4 gram. Deze munt maakte onderdeel uit van een economisch systeem waarbij in onze contreien enerzijds de petite deniers uit Vlaanderen circu leerden en anderzijds de Hollandse penningen. De Hollandse penningen werden geslagen volgens de Hollandse voet een gewicht van 0,6 gram), de Vlaamse munten volgens de Vlaamse voet (een gewicht van 0,41 gram). De munten in Holland werden centraal geslagen door de graaf terwijl het aanmunten van penningen in Vlaanderen decentraal plaatsvond door lokale machthebbers en steden. Het muntrecht lag zowel in Vlaanderen als in Holland bij de graaf. De 12de-14de eeuw was een roerige periode in Zeeland. Zeeland bewesten Schelde was door de Duits keizer in leen gegeven aan de graaf van Vlaanderen die het vervolgens in onderleen gaf aan de graaf van Holland. Naarmate de tijd vorderde ging de graaf van Holland zich steeds

Zeeland | 2019 | | pagina 28