Zeeland 28.3 Aanwinsten ruilverkeer publicaties: september G.G. Trimpe Burger-Mekking Kroniek, Magazine van Historisch Genootschap Roterodamum (juni 2019) begint met het artikel 'Rotterdam en zijn pleasurescapes 1870-1975' van P. van de Laar. In het tijdschrift zal de komende tijd aandacht zijn voor het uitgaansleven in de havenstad over langere tijd gezien en vergeleken met andere havensteden zoals Barcelona, Hamburg en Gotenburg. Pleasurescapes zijn publieke stedelijke ruimtes in havensteden die historisch gezien vooral bekend zijn vanwege hun vermaaksfunctie. Hier wordt ingegaan op de belangrijkste Rotterdamse Pleasurescapes: vóór 1914 de Zandstraatbuurt, tussen 1914 en 1940 de Coolsingel/Schiedamsedijk en na 1945 Katendrecht. De Zandstraatbuurt was als vermaaksgebied al bij iedere zeegast sinds de zeventiende eeuw bekend. In 1912 werd de buurt gesloopt, maar blijft in ons collectieve geheugen een rol spelen door bijvoorbeeld schilder Kees van Dongen en cabaretier Koos Speenhoff. De buurt verdween, maar de zonde bleef. De Schiedamsedijk werd na zonsondergang de vrolijkste straat in Rotterdam. Gasten en Rotterdamse burgers, studenten zoals Drs. P., vonden hier hun stadsplezier. Drs. P. - zijn echte naam was Heinz Hermann Polzer - had de Schiedamsedijk leren kennen in vol bedrijf, met muziek, drankgelagen en prostituees. Hij zou later meerdere liedjes schrijven over het verloren gegane 'oude' Rotterdam. Na het bombardement in 1940 werd de prostitutie uit het centrum verdreven en na 1945 begint de geschiedenis van het rosse Katendrecht. Bij het uitgaansleven in Rotterdam hoort zeker ook de jazz- en dansmuziek en dit jaar wordt herdacht dat honderd jaar geleden voor het eerst jazz zijn intrede deed. In het Grand Theatre aan de Pompenburgsingel debuteerden in 1926 de Ramblers en in die jaren gaven de talrijke danspaleizen het Rotterdamse uitgaansleven een ongekende grandeur. Na het verwoestende bombardement in 1940 herstelde het Rotterdamse uitgaansleven zich snel en bezocht het publiek steeds massaler de concertzalen. Door de anti- Joodse maatregelen verdwenen veel muzikanten, «•"mil,.,,.. Drs. P. - Heinz Hermann Polzer - (1919-2015) heeft zeker veertien liedjes en rijmende teksten over Rotterdam geschreven, dikwijls met muziek van hemzelf. alleen in Katendrecht - een verboden plek voor de Duitsers - maakte het muziekleven een ongeëvenaarde bloei door, tot de Duitsers na Dolle Dinsdag een terreurbewind voerden en razzia's, beschietingen en de hongerwinter de jazz uit Rotterdam deden verdwijnen. In De Maasgouw, tijdschrift voor Limburgse Geschiedenis en Archeologie (2019, 2) schrijft M. Krutzen het verhaal over politieke delinquen ten in het verblijfs- en bewaringskamp Sint-Igna- tiuscollege te Valkenburg, die daar tot eind 1948 verbleven. Meteen na de bevrijding - in Limburg vanaf september 1944 - ontstond een klopjacht Aanwinsten 111

Zeeland | 2019 | | pagina 33