Boekbesprekingen Arjan van Dixhoorn Gerjanne Hoek Koen van der Blij David van Gelder (eds.) HISTORY OF ZEELAND IN THE WORLD Arjan van Dixhoorn, Gerjanne Hoek, Koen van der Blij, David van Gelder (eds.), History of Zeeland in the World. Exploring the World from Zeeland, Middelburg, de Drvkkery, 2019, ISBN 978-94-92183-78-1, 311 blz. 29,50. Het University College Roosevelt viert dit jaar zijn derde lustrum. Gestart in het oude Middelburgse stadhuis in 2004 als Roosevelt Academy, heeft deze dochter van de Universiteit van Utrecht zichzelf inmiddels ruimschoots bewezen. Aan dit liberal arts and science college kun je tot bachelor-niveau ook geschiedenis studeren. Afgelopen jaar had de afdeling Arts Humanities van het UCR, waar geschiedenis onder ressorteert, eveneens een feestje. Het was toen vijf jaar geleden dat er dankzij een genereuze gift van het Familiefonds Hurgronje een speciale leerstoel History of Zeeland in the World kon worden ingesteld. Bijzonder hoogleraar op deze special chair werd Arjan van Dixhoorn (Terneuzen 1973), in 2004 aan de Vrije Universiteit Amsterdam gepromoveerd. De handelseditie van zijn dissertatie verscheen in 2009 onder de titel Lustige geesten: Rederijkers in de Noordelijke Nederlanden (1480-1650). Het familiefonds Hurgronje besloot in 2018 de chair opnieuw voor vijfjaar financieel te ondersteunen. Om dit te vieren bracht Van Dixhoorn de bundel History of Zeeland in the World. Exploring the World from Zeeland uit. Het boek bevat papers van studenten waarvan de meesten het World History Research Seminar: History of Zeeland in the World in het voorjaar van 2017 volgden. De titel van de bundel vind ik wat problematisch. Het lijkt op het eerste gezicht namelijk een hoofdtitel met een ondertitel, maar het betreft twee verschillende delen. Van Dixhoorn stelt in zijn inleiding dat de eerste 10 scripties (hoofdstukken) handelen over de geschiedenis van Zeeland in de wereld en dat er drie hoofdstukken (onder de titel Exploring the world from Zeeland) aan toegevoegd zijn van studenten die colleges Global Humanities volgden. Afgezien van het feit dat de bundel naast de inleiding 14 hoofdstukken telt, te weten 11 over Zeeuwse onderwerpen en drie over kunsttheoretische onderwerpen en Zionistische literatuur, lijkt me dit geen gelukkige keuze. De laatste hoofdstukken bungelen er nu een beetje bij. De samenstellers hadden zich dus beter tot de eerste 11 stukken en de eerste helft van de boektitel kunnen beperken. Na een inleiding van Arjan van Dixhoorn, waarin hij ingaat op de ontwikkeling van de kennismaatschappij (knowledge community) in Zeeland, volgen de 14 bijdragen van de stu denten. Van Dixhoorn schrijft in zijn inleiding onder meer over zulke uiteenlopende zaken als de verschillende kronieken over Zeeland, de Middelburgse Commercie Compagnie ('may well have been the result of an "economic philosophy" in the making'), het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, de VVV Walcheren en de rol van twee belangrijke en invloedrijke Middelburgers in de 19de eeuw, G.N. de Stoppelaar en zijn broer J.D.M. (moet zijn: J.H.) de Stoppelaar. 114 Boekbesprekingen dfDRVKKERY Exploring the World from Zeeland

Zeeland | 2019 | | pagina 36