Zeeland 28.3 kwaad' noemen. Terwijl de Nieuwe Zeeuwsche Courant toch met geld van de r.k. parochies overeind werd gehouden. Dat De Schipper het betreffende artikel classificeert als een uiting van Karhofs 'gietijzeren moraal' en niet als een wel kome maatschappijkritische noot, lijkt een misser in de trant van de eerdergenoemde ten aanzien van 'De Zeeuw'. Het belang van de biografie ligt, behalve in de relativering van de zuilentrouw die er dus uit blijkt, ook in het gegeven tijdsbeeld. We horen Karhof mopperen op Statenleden die het aan de vaardigheid ontbreekt om hun gedachten te formuleren, terwijl anderen veel te lang praten uit ijdelheidoverwegingen. Ook de achtergrond informatie over de moeite die het kostte om een eigen katholieke krant voor de Zeeuwse eilanden overeind te houden is interessant. De Nieuwe Zeeuwsche Courant kwam tijdens het grootste deel van het Interbellum driemaal per week uit, maar kreeg zoals meer kranten vanaf 1929 te maken met de gevolgen van de economische crisis. Er werd een fusiepartner gezocht, die wel goed rooms-katholiek moest zijn. In 1934 volgde overname door het in Breda zetelende Dagblad voor Noord-Brabant en Zeeland en werd Karhof rayonredacteur van een zesmaal in de week ver schijnende Zeeuwse versie daarvan. Niek Karhof behield echter een tamelijk grote zelfstandigheid. Dat bleek ook tijdens de bezetting, toen hij pro beerde zo weinig mogelijk bijeenkomsten en ce remonies van de NSB bij te wonen en te verslaan. Hij weigerde ook ondanks herhaalde verzoeken om lid te worden van Duitsgezinde organisaties. Dit in weerwil van zijn chef in Breda, die wel aan de Duitse druk toegaf, wat ertoe leidde dat het Dagblad van Noord-Brabant en Zeeland na de bevrijding in het najaar van 1944 een verschij ningsverbod kreeg opgelegd. Per 1 november 1944 herrees het Dagblad echter met de naam van een illegaal blad: De Stem. De Schipper heeft achterhaald hoe deze goocheme truc van de bij het foute Dagblad be trokken Bredase heren precies vormgegeven werd. Een staaltje van snelle verandering van kleur waarvan er meer voorkwamen in pas bevrijd Nederland, vaak onder het motto 'de brutalen hebben de halve wereld'. Wel werd bijna de hele redactie op wachtgeld gezet, waarbij voor Karhof en nog een regioredacteur een uitzondering werd gemaakt. Zij functioneerden gewoon verder. Zo haalde Niek Karhof in 1959, onverdroten hard werkend en nog altijd relatief onafhankelijk denkend, zijn pensioen. Hij moet het Zeeland dat hij 33 jaar lang doorkruiste als weinig anderen hebben gekend. Als halve buitenstaander en hele intellectueel was hij prima toegerust om zijn taak als journalist, redacteur en duider van ontwik kelingen te vervullen. Ook naar genoegen van de elite van de rooms-katholieke zuil trouwens. Bij zijn afscheid werd hij geprezen vanwege zijn 'be langrijk aandeel in de emancipatie van geloofsge noten op de Zeeuwse eilanden. Dat deze op de dag van vandaag een woordje meespreken in tal van bestuursorganen is mede aan zijn veelversneden pen te danken.' Is de biografie wat mij betreft geslaagd, De Schipper heeft in mijn ogen toch betere boeken geschreven, zoals 'De Slag om de Oosterschelde' en 'De Sterke van Saaftinge'. Het gebied van de godsdienst, waarop hij zich nu heeft gewaagd, is niet zijn sterkste kant. Bovendien kan De Schipper het blijkbaar niet laten om zijn eigen oordeel aan de lezer mee te geven. Het leidt tot een soort 'uitleiding' op de bladzijden 152 en 153 die bol staat van de clichés (over Zeeuwse klei in verband met orthodoxie, blijkbaar onontkoom bare kerkverlating, e.d.). De Schipper projecteert vermoedelijk zijn ervaringen in het inderdaad razendsnel onkerkelijk wordende noordwestelijk Brabant op Zeeland en maakt ook gewoon fouten. Zo is de PZC nooit protestants geweest, zoals hij beweert (blz. 152). Met zijn formulering 'een pure terreurdaad, het verwoestend bombardement van Middelburg op 17 mei' (blz. 93) geeft De Schipper aan dat hij veel van wat er in de laatste decennia over de oorlogsdagen van 1940 geschreven is, heeft gemist. Kortom, in dit soort bijzaken lijkt het of de journalist De Schipper de verdienstelijke histo- Boekbesprekingen 117

Zeeland | 2019 | | pagina 39