ricus De Schipper wat naar beneden haalt. Dat geldt zeker ook voor blz. 67, waar een aantal bekende, maar tot op de draad versleten clichés over Zeeland ten beste worden gegeven. Eén gegeven dat wordt genoemd, moet ontleend zijn aan een stuk beeldvorming dat De Schipper ooit ergens op Zuid-Beveland zal hebben opgepikt en dat daar ook wel ontstaan zal zijn. Het gaat over Middelburg 'waar ze in de zeventiend eeuw Zee land met Holland wilden laten fuseren. Dat ging niet door dankzij fel verzet uit Goes en andere niet-Walcherse steden.' Dit gegeven is mij en ook anderen die het Zeeland van de Gouden Eeuw beter kennen dan ik, geheel onbekend. Het is ook niet terug te vinden in Deel Twee van Geschie denis van Zeeland. In zijn algemeenheid kende Zeeland in die periode en ook in de eeuw nadien sterke anti-Hollandse sentimenten, waarop Mid delburg geen uitzondering was. Geen wonder dat De Schipper voor zijn uitspraak geen bron noemt; mocht die er toch zijn, dan houd ik me graag aan bevolen voor meer informatie, ook ten behoeve van mijn collega's historici. Jan Zwemer Zeeuws historicus Rolf Roos (red.), 2019. Bloeiende duinen. Uitgeverij Natuurmedia, Goedereede, ISBN 9789082433647. 29,50 In het voorwoord van het boek 'Bloeiende duinen' vermeldt eindredacteur Rolf Roos dat het boek niet geschreven is voor een bepaalde doelgroep, maar voor 'mezelf en andere boeken- en natuurliefhebbers'. Het verleende de auteur 'hét excuus om heel Nederland af te reizen, nieuwe gebieden te bezoeken....' etc. Dat lijkt geen heel sterk argument om een boek te maken dat een overzicht wil bieden van de rijkdom van het Nederlandse duinlandschap. De ambitie van het boek is om in 30 gebiedsbeschrijvingen en 100 soortportretten de levensgemeenschappen van de Nederlandse duinen te karakteriseren. Het boek Van zuid naar noord langs de mooiste plekken verwijst naar 50 online-wandelingen die de link met natuurbeleving in het veld vormen. Aan het boek hebben meer dan 30 auteurs met kennis van zaken tekstbijdragen geleverd. Enkele tientallen fotografen zorgden voor beeldmateri aal. Daarnaast bevat het boek heel veel kaartjes, mooie aquarellen van besproken planten en de nodige reproducties van kunstwerken. Al met al een duizelingwekkende hoeveelheid informatie en beeldmateriaal en dat is zowel de kracht als de zwakte van het boek. Er wordt enorm veel gepresenteerd en dat maakt bloeiende duinen bij uitstek geschikt als informatiebron wanneer je een gebied wilt bezoeken. De deskundigheid van alle medewerkers staat borg voor heel veel waardevolle en gevarieerde informatie, die beslist een verrijking betekent als je het boek voor de voorbereiding van een gebiedsbezoek gebruikt. Ook de soortbesprekingen waarmee het boek gelardeerd is zijn informatief en deskundig geschreven. Bovendien wordt er ingegaan op sprinkhanen, bijen, vlinders en slakken van de duinen. Van die groepen wordt steeds een dubbe le pagina gewijd aan de (karakteristieke) soorten, de regionale bijzonderheden, gelardeerd met - afgezien van de slakken - een redelijk complete 118 Boekbesprekingen

Zeeland | 2019 | | pagina 40