250 jaar Zeeuws Genootschap Agenda vanaf 5 oktober 2019 In 2019 bestaat het Zeeuws Genootschap 250 jaar. In de loop van het jaar vinden talrijke jubileumactiviteiten plaats. Informatie over alle activiteiten in 2019 vindt u op onze website www.kzgw.nl. 5 oktober Zeeuws Museum, Middelburg Opening van de nieuw ingerichte Wonderkamers met als thema 'Kunst en Wetenschap'. 5 oktober ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland Middelburg Wetenschapsdag 30 oktober Zeeuws Archief Middelburg Extra jubileumtentoonstelling: 'Op reis met Willem V: een vorstelijke reis door achttiende- eeuws Zeeland'. De tentoonstelling duurt tot 2 mei 2020. 1 en 7 nov. 19.30 uur aula ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland Middelburg Twee lezingen in samenwerking met het Natuurkundig Gezelschap Middelburg. Het klimaat en alles wat ermee te maken heeft staat op dit moment centraal in de belangstelling en hoewel we dat via de media zelden horen is er geen volledige consensus binnen wetenschappelijke kringen over de oorzaak ervan. Om die reden besloten het Zeeuws Genootschap en het Natuurkundig Gezelschap gezamenlijk twee lezingen over dit onderwerp te organiseren in de eerste week van november. - De eerste lezing, onder auspicien van het KZGW, wordt door Prof. Salomon Kroonenberg gegeven op 1 november in de aula van de ZBBibliotheek van Zeeland. Prof. Kroonenberg is oud-hoogleraar Geologie aan de TU Delft en is thans hoogleraar aan de Anton de Kom Universiteit van Suriname. Hij is lid van de Werkgroep Geologie van het Zeeuws Genootschap. Hij noemt zichzelf een CO2-relativist en laat aan de hand van voorbeelden zien dat de terugtrekking van gletsjers en de zeespiegelstijging nog niet afwijken van de natuurlijke bandbreedte. - De tweede lezing, op donderdag 7 november, is een geschenk van het Natuurkundig Gezelschap 1780 aan het Genootschap dat dit jaar 250 jaar bestaat. Prof. Wouter Peters is expert op het gebied van de koolstofcyclus en op dit moment betrokken bij onderzoek rond het modelleren van de atmosferische samenstelling. Tijdens de voordracht zal worden besproken hoe de CO2 toename in de dampkring zo'n grote invloed op het klimaatsysteem heeft, en waarom de toekomstvoorspelling van het klimaat bij verdere toename van CO2 door een aantal terugkoppelingen in het systeem zo lastig blijkt. Beide lezingen zijn vrij toegankelijk voor leden van het Genootschap en van het Gezelschap. 6 Agenda

Zeeland | 2019 | | pagina 48