't Is vol van schatten hier De zilveren sigarettendoos van Meinard Sprenger. Een bijzondere aanwinst uit Canada Uit de verzamelingen van het Genootschap Liesbeth van der Geest Najaar 2017 belandde in de mailbox van het Genootschap een berichtje uit Canada van Ruth A. Sprenger. Of er interesse was in een schenking van een zilveren sigarettendoos van Meinard Sprenger? Zij had die in 1967 van haar schoonvader gekregen met het verzoek er goed voor te zorgen. Via een familielid in Nederland had zij gehoord dat er een bijzondere tentoonstelling in 1989 in het Museon in Den Haag was geweest over het Noord-Amerikaanse inheemse volk, de Zwartvoet, waar voorwerpen te zien waren uit de verzameling van Meinard Sprenger uit Domburg. Zij concludeerde dat er geen betere plaats zou zijn om de sigarettendoos te bewaren dan in die verzameling, die, zoals zij had uitgezocht, eigendom is van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen in Middelburg in Nederland. Familie Sprenger en het Zeeuws Genootschap Bij het Genootschap is de familienaam Sprenger zeer bekend. Veel leden, aangetrouwde en verwanten van de familie waren in negentiende en twintigste eeuw lid of vervulden bestuurs functies. Zij legateerden en schonken in de loop der jaren tal van voorwerpen van over de hele wereld. In 1890 bijvoorbeeld schonken de erven De Sprenger-Collectie Museon Een Zeeuw bij de Zwartvoet Indianen Catalogus van de tentoonstelling 'De Sprenger-collectie. Een Zeeuw bij de Zwartvoet Indianen', in het Museon in Den Haag, 1989. Met op de voorzijde een studiofoto van Meinard Sprenger, Calgary, circa 1890. Coll. auteur. van Jan Jacob Iman Sprenger (1817-1890) een Sumatraanse waterkruik, een halve kalebas dat als potje is gebruikt en een pijlkoker van vlechtwerk met daarin twee bundels giftige pijlen van de Dajaks uit Borneo.1 Ze maken nu deel uit van de verzameling Volkenkundige voorwerpen. In 1894 schonk Francois Willem Sprenger (1845-1926), officier van administratie 1e klasse in dienst van de Koloniale Marine, twee blaas roeren uit de Golf van Tomini in Celebes. De 't Is vol van schatten hier 19

Zeeland | 2020 | | pagina 21