Zeeland 29.4 van het gemaal dat werd aangebracht op graan zakken.4 Dit teken is te zien op een gravure van de molenaar door Jan Luyken (zie afbeelding 2). Onderzoek in Zeeland In Zeeland zijn vanaf de jaren '90 van de vorig eeuw veel verschillende loodjes gevonden op Zuid-Beveland in de resten van de verdronken dorpen Valkenisse en Nieuwlande (zie afbeel ding 3).5 Deze dorpen waren bedekt met een dik slibpakket, maar kwamen door erosie nu en dan weer tevoorschijn.6 Zo ook omstreeks 1990, waarna materiaal in de vrijgekomen resten is verzameld. Het onderzoek naar de mogelijke functie van deze loodjes is vrij complex omdat er van deze twee verdronken dorpen bijna geen archiefmateriaal beschikbaar is uit de 15e en eerste helft van de 16e eeuw. Dit komt door de vloeden die deze dorpen in 1530 en 1532 hebben geteisterd.7 In het wel beschikbare archiefmateriaal van de verdronken dorpen Valkenisse en Nieuwlande is tot op heden niks teruggevonden over het gebruik van de daar aangetroffen loodjes.8 Het mogelijk gebruik van graanloodjes in Valkenisse en Nieuw- lande moet op een andere wijze worden aan getoond. De onderzoeksmethode zoals voor de steden Enkhuizen, Stede Broec en de heerlijk heid Warmenhuizen is toegepast, dus determi natie op basis van de kenmerken die bekend zijn van graanloodjes uit de stad Hoorn, vondst verspreiding en de aanwezigheid van een graan molen, is zeker toepasbaar voor Valkenisse en Nieuwlande. Graanloodjes van Valkenisse De zoektocht naar mogelijke graanloodjes van het verdronken dorp Valkenisse start in de catalogus van het boek "Pennincxkens van Loode". In dit boek staan namelijk vijf Zeeuwse loodjes afgebeeld die overeenkomsten vertonen met graanloodjes uit Hoorn.9 De loodjes in de catalogus zijn rond, voorzien van twee letters en een merkteken (zie afbeelding 4). De letters komen voor in een gotisch en een klassiek lettertype. Op basis van het lettertype zijn de loodje met het gotische lettertype te dateren vóór 1521 en met een klassiek lettertype na 1521. In 1521 werd namelijk een nieuwe emissie munten uitgegeven met een klassiek opschrift waarna stempelsnijders (ook voor loden penningen) het klassieke lettertype gingen gebruiken.10 ÜXttAB :r, vEM^Ttr Afb. 3 Detail van een kaart van Nicolas Sanson uit met Valkenisse (1), Nieuwlande (2), Bergen op Zoom (3), het eiland Duiveland (4) en Scherpenisse (5). Graanloodjes uit Zeeland 135

Zeeland | 2020 | | pagina 13