Zeeland 29.4 inzicht is het zeer aannemelijk dat de letters staan voor het soort graan. Dit betekent dat als de rechter letter staat voor de graansoort de linker letter mogelijk staat voor de graanmaat. De graanmaat van Valkenisse viel onder de stadsijk van Bergen op Zoom. Voor een stadsijk zoals die van Bergen op Zoom werd in het stadsregelement bepaald hoeveel een graanmaat moest wegen. Het controleren van het juiste gewicht voor meetinstrumenten zoals gewichten en het aanbrengen van een merkteken op deze meetinstrumenten werd ijken genoemd.14 Bij de graanmaten van de stadsijk van Bergen op Zoom zijn de volgende graanmaten bekend: zak of viertel, meuke, kwartier, kan en pint.15 Vanuit dit overzicht is de letter M te herleiden naar de graanmaat meuke en de letter S naar de graanmaat sester of zak. Helaas kan op basis van alleen de letter S geen onderscheid worden gemaakt tussen deze twee graanmaten. De linker letter A is niet te herleiden naar een graanmaat van de ijk Bergen op Zoom maar een mogelijke optie voor de letter A is te vinden bij de ijk van Duiveland. Het voormalige Zeeuwse eiland Duiveland ligt vlak boven Zuid-Beveland waar het verdronken dorp Valkenisse lag (zie afbeelding 3). In de ijk van Duiveland werd namelijk de graanmaat achel gebruikt (zie afbeelding 6).16 Wanneer inderdaad de letter A staat voor achel dan is de letter S op de loodjes mogelijk toe te wijzen aan de graanmaat zak. De graanmaat achel (40,1 liter) weegt namelijk ongeveer net zoveel als de graanmaat sester (47,5 liter) terwijl de graanmaat zak (83,6 liter) ongeveer het dubbele weegt ten opzichte van de graanmaat achel (zie afbeelding 6). Vanuit het oogpunt van een logisch systeem heeft daarom de graanmaat zak de voorkeur. Dat een S in plaats van de letter Z werd gebruikt voor de graanmaat zak zien we ook terug op graanloodjes uit West Friesland en in historische bronnen over de heffing van de impost op het gemaal.17 Tenslotte staat op sommige gotische loodjes uit Valkenisse een letter op de plek waar de graanmaat staat die nog het meeste lijkt op een gespiegelde B (zie afbeelding 7). Deze gespiegelde letter B is niet te herleiden naar een letter en daardoor niet te koppelen aan een mogelijke graanmaat. Aangezien deze gespiegelde letter B op de plek staat waar op andere loodjes de graan maat staat is het wel aannemelijk dat deze letter staat voor een graanmaat. Afb. 7 Graanloodje uit Valkenisse met links een onbekende graan maat (gespiegelde B en rechts graansoort tarwe (t) Naast de letters voor een graanmaat en graansoort zijn de loodje uit Valkenisse voorzien van een derde kenmerk, namelijk één van de volgende merktekens: huismerk (3 maal), Franse lelie (9 maal) kruis (3 maal) of bloem (2 maal). Van twee loodjes is het merkteken niet meer leesbaar. De merktekens op de loodjes uit Valkenisse zijn net als bij de loodjes uit West- a-t IJK Graanmaat Liter Valkenisse Valkenisse Nieuwlande Nieuwlande gotisch klassiek mal gotisch mal klassiek Scherpenisse uper 0,34 U Bergen op Zoom pint 0,65 P Bergen op Zoom kan 1,3 Bergen op Zoom kwartier 5,2 Bergen op Zoom meuke 20,9 M M M M Duiveland achel 40,1 A Bergen op Zoom sester 47,5 Bergen op Zoom sester 47,5 S Bergen op Zoom zak of viertel 83,6 S S V V gespiegelde B gespiegelde B G Afb. 6 Tabel met graanmaten en letters van de loodjes. raanloodjes uit Zeeland 137

Zeeland | 2020 | | pagina 15