Zeeland 29.4 Afb. 9 Dubbelzijde gietmal voor loden penningen (foto's R.J. Voeten). letters zijn te koppelen aan graanloodjes. De letters op de gietmal van Nieuwlande kunnen net als bij de graanloodjes uit Valkenisse staan voor de eerste letter van een graansoort of graanmaat. De graansoorten tarwe (T) en rogge (R) komen zoals eerder vermeld in dit artikel het meest voor op graanloodjes. De letters T en de R ontbreken echter op de gietmal uit Nieuwlande. Het is vanuit dit gegeven niet logisch dat de letters staan voor een graansoort. De volgende stap is te kijken naar de graanmaat. Het vermelden van alleen de eerste letter van een graanmaat op een loodje is niet uniek. Dit komt namelijk, zoals eerder vermeld in dit artikel, voor bij graanloodjes uit Warmenhuizen (zie afbeelding 10).21 Afb. 10 Loodje gevonden in Nieuwlande met links de letter Q De ijk van Nieuwlande viel net als die van Valkenisse onder Bergen op Zoom. In Nieuwlande werden dus dezelfde graanmaten gebruikt als in Valkenisse.22 Uit de letters van de gietmal van Nieuwlande zijn de volgende graanmaten te herleiden: P voor pint, M voor meuke, S voor sester en V voor viertel (zie afbeelding 6).23 De letter U en G komen echter niet voor in het overzicht van graanmaten van de ijk van Bergen op Zoom. Een mogelijke verklaring voor de letter U is te vinden bij de ijk van Scherpenisse, namelijk de graanmaat uper (zie afbeelding 6).24 De stad Scherpenisse ligt op het eiland Tholen (zie afbeelding 3). Het is dus mogelijk dat deze graanmaat net zoals de graanmaat achel bij Valkenisse is geleend uit een naburige ijk. De letter G is moeilijker te herleiden. Er is in Zuid- Beveland of directe omgeving namelijk geen graanmaat te vinden die begint met de letter G. Tenslotte staat op de mal van Nieuwlande een gespiegelde B. Deze gespiegelde B komt ook voor op graanloodjes van Valkenisse en is zoals eerder vermeld in dit artikel zeer waarschijnlijk een graanmaat. Hiermee zijn op één na alle letters van de gietmal te herleiden naar een graanmaat en kan de volgende conclusie worden getrokken. Het gegeven dat alleen de eerste letter van een graanmaat op graanloodjes kon worden vermeld, in combinatie met het inzicht dat op één na alle letters van de gietmal zijn te herleiden naar Graanloodjes uit Zeeland 139

Zeeland | 2020 | | pagina 17