Zeeland 29.4 is deze bewerkte schelp voor zover bekend niet bewaard gebleven in de collectie van het Genoot schap. Haar leven moet druk en veelbewogen zijn geweest. In Middelburg kreeg ze zes kinderen binnen zeven jaar, tussen 1840 en 1847. Van hen overleed een meisje al na een week en haar laat ste kind was een levenloos geboren jongetje. Haar jongste dochter, ook Florentine geheten, deed later een goed huwelijk met Willem Calkoen. Deze familieband leidde tot de fraaie karikatuur van Florentine Ontijd, gemaakt door Pieter van Loon, die getrouwd was met jonkvrouw Theodora Calkoen. Men schrok in de beau monde blijkbaar niet terug voor zelfspot want Van Loon was een veelgevraagd karikaturist in eigen kring. Pieter van Loon, Karikatuur van Florentine Rethaan Macaré- Ontijd, ca 1850 (Collectie Centraal Museum Utrecht inv.nr 7357). Bij het Nederlands Instituut voor Kunstge schiedenis staat Florentine Ontijd beschreven als amateurtekenaar, aquarellist en kopiïst. Met de notitie erbij dat het uit lief hebberij was. Ze vervaardigde onder meer een 'portret van Simon Bisschop, gezegd Episcopius, professor der Remonstranten, te Amsterdam. Teekening in sapverw naar Miereveld.' Deze kopie hing in 1845 op de tentoonstelling van Levende Meesters in de Haagse Teeken-Academie. Haar inzending was catalogus 211.3 Ze maakte ook kleurige aquarel len van vogels en bloemen. En dit alles midden in de periode dat ze nog in de kleine kinderen zat, maar we mogen aannemen dat ze kindermeisjes had. In de Koninklijke Bibliotheek bevindt zich een Album amicorum van Florentine4 dat dateert uit haar Middelburgse tijd en dat tachtig bijdragen telt, waarvan ze de eerste ontving toen ze veer tien was. Een van die bijdragen is van de hand van Carel August Vervier, agent van de Rijks kassier te Ecloo, en lid van het Genootschap: Aan Mevrouw Macaré. Wijkt eens uw schoonheid, laat uw oog geen traan ontglijden, Wat mist ge met de jeugd. Niets, Florentine! O niets; U siert, door alle tijden, Het schoone van de Deugd. Van 's levens uchtendstond, van in uw kinderjaren Zag U uw Vriendenstoet, Met blijdschap in 't gemoed, De naald aan teekenpen, 't penseel aan veder paren. Werd, bij een feest op 't Helicon, Ooit de appel, dien de schoonste eens won, Ten loon van kunde en deugd, der Vroomste toegewezen, En stondt, bij d'eedlen Vrouwendrang, Gij, Florentine! Ook in den rang, Vast zou hij de uwe wezen. 10.7.1842 C.A. Vervier van Gend Florentine was breed geïnteresseerd. Naast het verzamelen van schelpen en het vervaardigen van fraaie aquarellen bezocht ze ook tweemaal een wereldtentoonstelling. Ze ging naar Londen in 1851 en naar Parijs in 1855. Ze publiceerde er amusante reisverslagen van. Het verslag van het uitstapje naar Londen werd op verzoek van haar vele vrienden in 1852 uitgegeven.5 Ze bezocht alle belangrijke toeristische attracties en beschrijft met de nodige humor het Victoriaanse Londen. In wetenschappelijke kring werd ze bekend door haar collectie exotische schelpen. In de PZC van 16 juni 1955 staat het volgende veelzeggende bericht: 'Jhr. Mr. Th.W.C. Calkoen (vice-president arrondissementsrechtbank Den Haag, ca 1935) lorentine Ontijd 143

Zeeland | 2020 | | pagina 21