Album amicorum van Florentine Rethaan Macaré-Ontijd (KB 1900 A 018). Foto Marlite Halbertsma. heeft aan de gemeente Amsterdam ten behoeve van haar Zoölogisch Museum een belangrijke collectie exotische schelpen ten geschenke aange boden, die zowel wetenschappelijke als histo rische betekenis heeft, speciaal ook, omdat de verzameling destijds deel uitmaakte van de col lectie, verzameld door wijlen mevrouw Rethaan Macaré-Ontijd, van welke collectie een gedeelte reeds eigendom van het museum is.' Uit een door Dolf van Bruggen in het Engels geschreven artikel6 komt Florentine Ontijd zelfs naar voren als een van de beroemdste schel penverzamelaars van haar tijd. Hij geeft een beschrijving van haar aan de hand van de vijf brieven die ze schreef aan het museum voor Na tuurlijke Historie in Leiden: '...enigszins hoogdra vend, heel erg van adel ook al had ze de titel niet van zichzelf, en geneigd tot roddelen [vert. MG].' Van Bruggen beschrijft een 'Lijst der Schelp dieren die tot ruil voorhanden zijn bij 's Rijks Museum van Natuurlijke Geschiedenis te Leiden' en concludeert op diverse gronden dat deze lijst teruggestuurd moet zijn door Florentine met daarin aangegeven voor welke schelpen zij be langstelling had. Haar belang als schelpenkundige valt niet te onderschatten. Ze leefde op dat gebied dan ook voort in twee vernoemingen in schelpennamen, zij het onder de naam van haar man. Ten eerste in de Cyclostoma macarae Saussaye, die tegenwoor dig Tropidophora macarae heet. In de schelpen wereld is het veranderen van namen schering en inslag, onder andere door systematisch onder zoek. De tweede naar Florentine vernoemde schelp was de Conus macarae Bernardi. Ene Bernardi gaf de schelp die naam in 1853. Later ontdekte men dat dezelfde schelp al beschreven en vernoemd was in 1843 en de naam Conus voluminalis Reeve droeg.7 Zo rest dus nog slechts één vernoeming. Meer dan zestig jaar nadat ze met haar schel penverzameling was begonnen, werd deze na haar dood geveild op 6 augustus 1888 in Utrecht en in verband daarmee verscheen een door nota ris De Balbian van Doorn in het Frans opgestelde catalogus van 62 pagina's bij Kemink en Zoon: 'Catalogue de la précieuse et superbe collection d'espèces vivantes et de quelques livres traitant de la conchyliologie, le tout délaissé par Madame la douairière F.J.M. Rethaan Macaré, née Ontijd, dont la vente publique aura lieu le lundi 6 aout 1888 et jours suivants.'8 Het grootste deel van de verzameling kwam samen met een kast via de 144 Florentine Ontij

Zeeland | 2020 | | pagina 22