Teun Nijkamp, De Kunstenaars Een ander voorbeeld is een bulldozer die het door Rembrandt geëtste landschap afgraaft. Deze werken verkocht hij niet maar hing hij in zijn atelier aan de Dorpsstraat 26 te Kats, een door hem getransformeerde voormalige bakkerij. Hij had in Kats een bloeiende lespraktijk, maar ook maakte hij daar een ontmoetingsplaats voor kunst, muziek, filosofie en literatuur. Hij organi seerde er lezingen en concerten. Zo hield bijvoor beeld de partner van zijn dochter, de filosoof en jurist Klaas Rozemond, een lezing over het door hem samen met Co Woudsma in 2014 geschreven boek 'Filosofie voor de Zwijnen' met als centrale vraag: 'Is het beter om een ontevreden mens te zijn dan een tevreden varken?' Dat paste goed bij Teunn want hij was ook van de inhoud en las enorm veel en dacht veel na. Hij exposeerde regelmatig zelf in zijn atelier en dan was er ook ruimte voor zijn leerlingen. Bijvoorbeeld tijdens de jaarlijkse expositie van Kunstspoor Noord-Beveland waarvan hij lang voorzitter was. Door zijn netwerk wist Kunstspoor steeds weer aansprekende gastexposanten te vinden, zoals Cornelis Doolaard, Wim Vaarzon Morel, Andries Minderhout en Leendert van der Pool. Ook was hij de inspirator voor het organiseren van een gedichtenwedstrijd, de nu reeds 15 jaar bestaande Maerlant Poëzieprijs, die uitgroeide tot een groot festijn met nationale en internationale deelnemers en met aansprekende juryvoorzitters, zoals Maerlantkenner Dr. Frits van Oostrom. Bij elke editie van de Maerlant Poëzieprijs verscheen een bundel met de beste gedichten, die op voorstel van Teunn werd verlucht door werk gemaakt door een kunstenaar van Noord- Beveland. Ook Teunn zelf leverde daarvoor diverse tekeningen. Hij maakte zelf ook gedichten waarvan er hier een volgt: Kats, cogito ergo sum de aarde is rond en draait om de zon ik kan 't niet geloven hier is alles plat de akkers, het gras rond is alleen de hemel erboven de zon komt op en draait om mij heen om 's avonds in 't westen te doven met mijn wortels in de grond de kruin in het zwerk sta ik standvastig en sterk tot de hakker mij komt kloven1 Zoals uit het boek naar voren komt werd Teunn in het kunstenaarsdorp Kats gewaardeerd en was hij onderdeel van de lokale gemeenschap. Bekend was dat hij tijdens oudejaarsavond in Kats buiten een aantal tafels en stoelen zette met oesters en andere delicatessen en dan een zeer goede wijn of champagne schonk. Men diende te leven nietwaar en daarom diende men te genieten. Hij was een uitmuntende gastheer die zijn gasten enorm verwende. Hij was weliswaar Amsterdammer maar werd Katsenaar en zijn wens was dan ook om begraven te worden op de begraafplaats van Kats. Kortom een zeer informatief boek dat een fraai en interessant inzicht geeft in de kunstenaar Teunn. Een prettig lees- maar vooral kijkboek over een bekende onbekende kunstenaar. Gerard van der Wal Studeerde geschiedenis en werkt bij de gemeente Middel burg, publiceert veel over het dorp Kats en andere historische onderwerpen. 1 Uit 'Het Meesterstuk', 10 jaar Kunstspoor Noord-Beve land, 1998-2008. 164

Zeeland | 2020 | | pagina 42