Boerderij Papegaaienburg, 1912. Vlnr Piet Joziasse, Ko Joziasse, Pietje Ovaa (dienstbode), David Joziasse, Jannetje Joziasse, Izaak Joziasse, Maatje Joziasse, Johanna Joziasse-Kluijfhout, Abraham Joziasse (ZA Fotocollectie Vlissingen, nr 2967) De regionale cijfers voor Zeeland en naaste omgeving suggereren in eerste instantie een 'Hollandse' invloed: hoe noordelijker, hoe minder inwoning in 1859 en een grotere afname sinds 1807. De cijfers voor de aangrenzende gebieden in Zuid-Holland en Noord-Brabant, overigens eveneens gespecialiseerd in meekrap, sluiten aan bij het gebied met weinig inwonende knechts in Noord-Zeeland. Kenner van de streekgeschiedenis Nico Delst uit Zonnemaire veronderstelt dat deze werd veroorzaakt door 'verburgerlijking' van de welgestelde boerenfamilies in de rijke jaren vanaf 1850. 'De boerin wilde geen vreemden meer in huis. Vanaf die tijd dateren ook de eerste knechtswoningen naast de boerderij. Alles wijst op een veranderde kijk op het leven. Gelijk gezinden zochten elkaar op in het verenigings leven.' Delst wijst erop dat de boerderijen in Schouwen-Duiveland vanaf het midden van de negentiende eeuw in transportakten ook namen begonnen te dragen, wat een relatie kan hebben gehad met de status van de bewoners, die dus hoger werd. Ook anderen hebben erop gewezen dat het beëindigen van het inwonen in de loop van deze eeuw een mentaliteitskwestie was. In navolging van de burgercultuur begon men 'het moderne gezin' als model te zien, met 'de huiselijkheid, beslotenheid tussen vier muren waar voor anderen eigenlijk geen plaats was.'15 Overflakkee 11,1 Schouwen-Duiveland 13,8 Tholen 11,4 Noord-Beveland 16,1 Zuid-Beveland 17,4 Walcheren 24,6 Zeeuws-Vlaanderen 21,8 noordwestelijk Brabant 14,0 Tabel 4. Mannelijke inwonende niet-verwanten per 100 gezinnen in de volkstelling van 1859, plattelandsgemeenten Godsdienstige verschillen speelden denkelijk mee bij het al dan niet inwonen van personeel. In de rooms-katholieke oostelijke grensstreek van 128 Inwonend personee

Zeeland | 2020 | | pagina 6