Zeeland 30.3 Slot Haamstede Tussen zand en zout Overigens, als men een uitdrukking uit het dialect als titel van een boek wil voeren, moet dat dan niet consequent gebeuren en als volgt luiden: 'Aolles wier oars?' Deze kritische kanttekeningen laten onverlet, dat er voor de (Zeeuwse) lezers die minder bedreven zijn in het opereren langs de digitale snelweg - al kijkend en bladerend - aan dit boek veel plezier te beleven zal zijn en zij ervaringen uit het recente verleden van hun provincie in beeld zullen herkennen. W. (Willem) van den Broeke Fred Vogelzang (red.), Slot Haamstede. Tussen zand en zout. Geschiedenis, bouwgeschiedenis en archeologie van een kasteel op Schouwen, uitgave Nederlandse Kastelenstichting te Amersfoort 2021, ISBN 9789074205092. 21,95) Het nieuwe boek over Slot Haamstede op Schouwen is een product van samenwerking tussen de Nederlandse Kastelenstichting en leden van de familie Van der Lek de Clercq, die sinds 1853 het slot bewoont. Ben Olde Meierinck als bouwhistoricus en Fred Vogelzang als redacteur van de Nederlandse Kastelenstichting, Ernst Dekkers als archeoloog en Liesbeth van Nispen van de familie. Van de Vereniging van Natuurmonumenten, eigenaar sinds 1981, leverde Michel Purmer als landschapshistoricus en adviseur erfgoed en landschap, een bijdrage. In vijf hoofdstukken worden het verleden van het slot, de bewoners en de omgeving onder de loep genomen vanaf de sporen van Romeinse kustversterkingen tot en met de Duitse Atlantikwall. Het boek is rijk geïllustreerd. Als bijlagen zijn opgenomen de stamboom van het derde geslacht Haamstede en een lijst van eigenaren en bewoners van het slot. Toegevoegd is een artikel over een zeventiende-/ achttiende- eeuwse kijker, opgegraven op het slotterrein. In het eerste hoofdstuk wordt een beeld geschetst van het landschap en de oudste bewoners. De vroegst aantoonbare menselijke aanwezigheid op Schouwen dateert uit de Ijzer tijd (500-250 v.Chr.). Vondsten van Romeins aardewerk in Haamstede, Burgh en Westen- schouwen wijzen op een Romeins militair steun punt bij Westenschouwen. De auteur laat echter de mogelijkheid onvermeld van een Romeins castellum ter plaatse van het voormalige werk- eiland 'Roggenplaat' gelegen aan een veenstroom of getijdegeul bij Westenschouwen. Overstui- vingen en afslag door de zee hebben vanaf omstreeks 900 het landschap en zijn bewoning ingrijpend beïnvloed, zoals verschillende paleo- geografische en historische kaarten laten zien. Dr. W. van den Broeke (Middelburg, 1941) heeft jarenlang aan de Universiteit van Utrecht economie aan historici gedoceerd. Hij promoveerde op een proefschrift over de financiën en de financiers van de Nederlandse spoorwegen (1837-1890). Hij publiceerde veel op het terrein van bedrijfsgeschiedenis en regionale economische geschiedenis, onder meer ook over de economische geschiedenis van Zeeland. Vanaf 2004 tot zijn pensionering was hij associate professor geschiedenis aan University College Roosevelt te Middelburg. Sindsdien publiceert hij op het gebied van de bedrijfsgeschiedenis en de regionale economische geschiedenis van Zeeland, zoals bijvoorbeeld 'De economische geschiedenis van Zeeland, 1800-2000' en 'Middelburg Gezicht van een stad' (verschenen bij het 800-jarig bestaan van de Zeeuwse hoofdstad). Hij verzorgt voor belangstellenden rondleidingen in zijn geboortestad Middelburg. Boekbesprekingen 149

Zeeland | 2021 | | pagina 59