10 Geologie en archeologie van de Kop van Schouwen 500 meter rond de eendenkooi lag. De dalen I/J van Hubregtse en de AWN dalen Westerse Laagte en Nieuwe Westerse Laagte hebben de grootste aantallen scherven per stuifdal. De samenstelling wees op de 11e eeuw met een uitloop naar de 12e eeuw. In de Nieuwe Westerse Laagte waren het gemiddeld vijf scherven per m2 en in één vak van 10 bij 10 meter zelfs 15 scherven per m2. Op een afstand van 600 meter liggen de genoemde drie concentraties scherven die ongetwijfeld met bewoning geassocieerd zijn. We veronderstellen een langgerekte nederzetting in het westen van de Kop van Schouwen. Een naam is niet bekend. We stellen hier ‘Duundorp’ voor. Mogelijk was het dorp gericht op Haamstede op 4 kilometer afstand. Werden daar de kinderen gedoopt en de doden begraven? Wij vonden geen sporen van graven. Door overstuiving met Jonge Duinen werd ‘Duundorp’ in de 12e eeuw verlaten. De ‘alle dalen’ kaart van Hubregtse en de AWN, gemaakt door Guus Besuijen, laat allereerst zien dat vondsten van het strand en enkele dalen nu in zee liggen. Bij Westenschouwen ging de kust 50 meter achteruit, bij de Meeuwenduinen zelfs 300 meter. Na 1995 werd door Rijkswaterstaat het poten van helm gestopt. Bij strandpaal 14 ontstond na tien jaar een gekerfde zeereep. Vele duinvalleien groeiden dicht door stikstofdepositie. In 2017 werden twee nieuwe stuifgaten in de zeereep gemaakt om het dynamische proces van parabolisering weer op gang te brengen. De Schouwse strandwallenkust bouwde 3000 jaar geleden uit in noordwestelijke richting. Er zijn enkele bronzen voorwerpen bekend uit de late bronstijd-vroege ijzertijd. In de midden en late ijzertijd vanaf 500 jaar voor Chr. droegen de Oude Duinen open grasland, wel stonden er hier en daar bomen of struiken (berk, jeneverbes en eik). Het kustgebied raakte in die periode vrij dicht bevolkt, ook omdat achter de toenmalige lage duinen een onbewoonbaar veengebied lag. Het vrij intensieve landgebruik putte de bodem van de Oude Duinen op den duur uit. Na de landdegradatie trokken de mensen weg en herstelde zich het landschap. Gedurende meer Landschapsontwikkeling Kop van Schouwen vanaf de prehistorie dan vijf eeuwen ontstond een schraal duinbos waar roofwild en roodwild voorkwam (bruine beer, wild zwijn, otter, edelhert). Het lijkt dat deze ‘wildernis’ een (koninklijk?) jachtdomein was. Het centrale deel van de huidige Westduinen was sinds de Romeinse tijd niet bewoond. Er was toen wel bewoning in de omgeving van het kleine fort Roompot. In de Merovingische tijd was er ook enige handelsactiviteit langs de Scheldemond. In de Karolingische tijd vanaf 750 was plaatselijk sprake van een dichtere bewoning, weerspiegeld in de import van aardewerk en maalsteen uit het Duitse achterland. Dit gebied en een handelsnederzetting aan de kust heette mogelijk villa Scaltheim, dat een keer in 828 wordt genoemd en net als Walacria verdween door een stormvloed en wellicht door de Vikingen. Vanaf de 10e eeuw werd de bewoning dichter met opnieuw veeteelt en verspreid wat akkertjes met rogge. Er groeide struikheide en er werden schapen gehoed. In de 11e eeuw lag er mogelijk een dorpje met wat boerderijen op de punt van de Kop van Schouwen, dat we ‘Duundorp’ hebben genoemd. Tussen 1000 en 1300 raakte de Oude Duinen voor een deel bedekt met Jonge Duinen. De ’verwoestijning’ ging geleidelijk, waarbij boerderijen en cultuurland werden opgegeven. De paraboolduinen werden door dichte beplanting vlak voor Haamstede gestopt. De groene valleien in het nieuw gevormde duingebied bleven belangrijk voor koeien en konijnen. De ‘wildernis’ in het centrale deel van de Westduinen bleef onbewoond en verdween ook onder de Jonge Duinen. De binnenduinen tussen Haamstede en Renesse raakten niet overstoven en daar bleef de oude bestaanswijze van extensieve veeteelt en roggeakkers op elzenmeten bestaan tot in de 20e eeuw. Zowel geologisch als archeologisch is de Kop van Schouwen nu goed onderzocht en vormt het een relatief gaaf gebleven deel van de Nederlandse kust. De monitoring door de AWN betrof vooral het AMK-gebied domaniale duinen (Boswachterij Westerschouwen en Meeuwenduinen samen), slechts een relatief klein deel van het gehele duingebied van de Kop van Schouwen. Het is opmerkelijk dat de archeologie van dit gebied veel beter bekend is geworden door vondsten van vrijwilligers, want

Zeeland | 2022 | | pagina 12