Verdient Zeeland een sterke slogan? Een lokroep voor de Zeeuwen die uitzwermden Zeeland. Het wonder linksonder. 15 Zeeland 31-1 van Joseph Luns, onze langstzittende minister van Buitenlandse Zaken. In een interview in Het Vrije Volk antwoordde hij op de vraag hoe zijn gezin over zijn drukke werkzaamheden dacht met ‘Och, de kinderen vragen weleens: ‘Moeder, wie is toch die bleke heer die hier op zondag het vlees komt snijden?’ Maar terug naar Groningen en Amsterdam. Er bestaan een paar vuistregels voor wie een ijzersterke slogan wil bedenken. Eén ervan is: zorg voor een twist, laat mensen even nadenken. De zin van onze meest noordelijke provincie combineert twee betekenissen: een letterlijke en een figuurlijke. Hij zorgt voor beweging in de bovenkamer en dat vergroot de opnamebereid van ons geheugen. Zorg dus dat er een kwartje valt. Geef stofjes tot nadenken. ‘I amsterdam’ doet dat ook. ‘Drenthe doet wat met je’ zei Drenthe een poosje. Dat mag kloppen, maar de zin doet je niets. Het is een levenloze, inwisselbare kreet die niemand is bijgebleven. Je kunt er niet eens over nadenken. In dezelfde categorie valt ‘Zeeland. Land in zee.’ Buiten Zeeland kent niemand de slagzin, denk ik, en het is me een raadsel wat de zin aan toeristen belooft. Ja, zee en land, maar die vinden we al in de naam van de provincie. Als in Zeeland geboren copywriter heb ik eens aangeboden me kosteloos over mogelijke zinnen voor VVV Zeeland te buigen. Veel schrijven en schrappen. Ik geloof dat ik één zin heb gevonden die opmerkelijk genoeg is om onthouden te worden. Waarom geloof ik hierin? Omdat hij kort is. Omdat hij rijmt. Omdat hij een beetje vreemd is, we praten niet over het zuidwesten, maar over ‘linksonder’. Omdat je er een fractie van een seconde over moet nadenken om in je hoofd het stapje van linksonder naar zuidwesten te maken. Omdat ik ‘wonder’ een mooie, multi- interpretabele belofte van Zeeland vind. En omdat ik de combinatie leuk vind, van het bijna poëtische begrip ’wonder’ en het broodnuchtere ‘linksonder’. ‘Het wonder linksonder’ verwoordt en bena drukt het bijzondere karakter van Zeeland. En mensen kunnen zelf invulling geven aan het begrip ‘wonder’, ze kunnen de zin zelf intekenen en inkleuren. Je kunt Zeeland als een wonder van de natuur beschouwen. Gevormd na het eeuwenoude gevecht tussen water en zee. Met een kustlijn die zelfs vanaf de maan te zien zou zijn. Maar je kunt ook denken aan ‘natuurwonde ren’ als het Verdronken Land van Saeftinghe. Het Zwin. De lamsoren op de schorren. De mosselen en de oesters. De betoverende onderwaterwereld in de Oosterschelde die zoveel duikers trekt. Of de zeearm zelf die door de stormvloedkering, ooit het achtste wereldwonder genoemd, zowel open als dicht is. Zeeland biedt nog altijd stilte. Op één van de mooiste stranden van Nederland, bij de vuurtoren in Haamstede, liggen nooit massa’s mensen en ook dat kun je als een wonder beschouwen. Denk ook aan de grandeur van plaatsen als Veere en Zierikzee, waar Nescio graag kwam en waar buiten het hoogseizoen de rust regeert. Welke provincie biedt je nog toeristische attracties zonder toeristen? Het wonder linksonder. En hoe komt het toch dat een kleine provincie zo veel toprestaurants biedt? Het is een wonder. Linksonder. ‘Het wonder linksonder.’ Het geeft Zeeland iets exclusiefs; het is misschien een uithoek van Nederland, je moet even reizen, maar dan kom je ook in een heel bijzonder gebied. Het wonder, de parel, het juweel, het zijn bijna synoniemen. De zin is ook lokroep voor de Zeeuwen die de provincie verlieten. Kom af en toe een weekendje terug naar je geboortegrond. Laat de Randstedelijke hectiek even achter je, kom tot rust aan de Zeeuwse kust, verbaas je over dwaze mariniers die niet wilden komen, bezoek het wonder linksonder. Op het promotiemateriaal, met prachtige beelden van de provincie, van de stormvloed kering met windkracht 11, van een eiland in het Grevelingenmeer waarop paarden lopen, enz. enz. dient het motto altijd linksonder geplaatst te worden.

Zeeland | 2022 | | pagina 17