Foto’s pagina 14 Leon Bouwman 16 Een slagzin voor Zeeland De zin is niet alleen voor toeristische doelen inzetbaar. Zeeland is al jaren de provincie met de laagste werkeloosheid. Als Han Polman, Commissaris van de Koning, daar aandacht voor vraagt, is het verleidelijk ‘het wonder linksonder’ in zijn speech te verwerken. Het wonder is kennelijk ook een ‘Wirtschaftswunder’. Het wachten is op de eerste weerman die de woorden in het Journaal gebruikt als het in heel Nederland regent behalve in Zeeland. En een grapjas kan straks bij een elftalfoto van VV Kloetinge waarop hij linksonder zit vermelden dat hij ‘het wonder linksonder’ is. In de verte doet de zin aan die van Groningen denken. Ook wij spelen met onze geografische ligging. Tegelijkertijd is er een belangrijk verschil. Wat Groningen precies belooft, waarom er niets boven Groningen gaat, blijft onduidelijk. Wij beloven in minder woorden veel meer. Zeeland is een wonder. Dat is mooi, een goede slagzin bevat een reden om voor een product, merk of in ons geval een toeristische bestemming te kiezen. ‘Het wonder linksonder.’ Belgen en Duisters zullen de spreuk niet begrijpen, maar is dat erg? In Groningen zoeken ze ook toeristen uit Bremen en Hamburg, dat was geen reden om hun strijdkreet af te keuren. Mocht u de Zeeuwse lokroep willen gebruiken, ga uw gang. Wie weet wordt hij ooit net zo bekend als ‘Geen cent te veel’. En wie een betere wil bedenken, succes!! Jaap Toorenaar (Wilhelminadorp, 1955), zijn vader werkte op het Proefstation voor de Fruitteelt. Na zijn schooltijd in Goes heeft hij de lerarenopleiding in Delft gevolgd, maar daarna is hij als tekstschrijver in de reclame gaan werken. En hij heeft een groot hart voor Zeeland, dat wonder linksonder.

Zeeland | 2022 | | pagina 18