QR code Studio Bruinvis Studio Bruinvis, Tekening Stichting Rugvin 20 De bruinvis Bruinvis vooraanzicht met beschadiging aan rugvin. Foto N. van Groningen Het gezichtsvermogen van bruinvissen is niet bijzonder; ze zijn bijziend en kunnen (zowel boven als onder water) maar tot een meter of twaalf scherp zien. Onder water maken ze vooral gebruik van echolocatie om waar te nemen. De bruinvissen nemen met behulp van ultrasoon geluid hun omgeving waar, ze gebruiken het om hun voedsel te vinden en ook voor onderlinge communicatie (Clausen e.a., 2009). Water is een zeer goed medium voor geluid: de snelheid van geluid is onder water vier keer zo hoog als in de lucht. Het ultrasone geluid wordt in de kop met behulp van een speciaal orgaan, de ‘meloen’ met olieachtige inhoud en de fonische ‘lippen’ gevormd. Deze ‘lippen’ zitten direct onder het blaasgat dat zich boven op de kop bevindt. Met behulp van de meloen kan het ultrasone geluid naar voren gericht worden. Het kan enkele honderden meters ver reiken. Als dit geluid ergens tegenaan stoot, dan kaatsen de geluidstrillingen terug. Die worden opgevangen door de onderkaak en naar de gehoororganen gestuurd. Die geven vervolgens signaaltjes naar de hersenen. Het dier weet daardoor precies wat er voor hem aanwezig is, bijvoorbeeld een prooi en ook hoe ver die vis van hem verwijderd is. Bruinvissen zijn vooral viseters. Maar op welke soorten vis ze jagen hangt af van hun leeftijd en jachtvaardigheden, en verder van de aanwezigheid van de prooivissen en de locatie. Uit onderzoek blijkt dat in de Nederlandse ze maar heel kort boven komen om adem te halen. Fotograferen is dus lastig. Foto’s zijn in het onderzoek belangrijk om de exemplaren individueel te herkennen. Noordzee bruinvissen met name haringen (en haringachtigen), zandspieringen, grondels, kabeljauwen, platvissen en inktvissen eten. Ook ingegraven platvissen zoals schol, tong en schar worden onder het zand door middel van echolocatie opgespoord en opgegeten (Leopold, 2015). In combinatie met hun (beperkte) gezichtsvermogen kunnen bruinvissen dus goed waarnemen. Het ultrasone geluid van bruinvissen ligt tussen de 120 en 140 kHz en is dus niet waarneembaar voor mensen. De toonhoogte die mensen kunnen waarnemen ligt tussen de 20 Hz en 20 kHz. Er vindt allerlei onderzoek plaats naar bruin visgeluiden. De Universiteit van Wageningen is momenteel (januari 2022) in samenwerking met de Stichting Rugvin bezig met het analyseren van moeder-kalfcommunicatie. Bruinvis-geluiden zijn ook gewoon voor eenieder te beluisteren, want op het havenhoofd van Zierikzee staat een apparaat waarmee de ultrasone geluiden hoorbaar gemaakt worden, namelijk Studio Bruinvis. Elke geïnteresseerde bezoeker kan daar op een knopje drukken om bruinvissen te kunnen horen. Mits de dieren in de buurt zijn, uiteraard (<1000 m). Uit de snelheid van de klikjes is het gedrag af te leiden: komen de klikjes snel achter elkaar (als een piep), dan is het waarschijnlijk dat het dier aan het jagen is en bijna zijn prooi te pakken heeft. Bij Studio Bruinvis zijn ze zelfs vaak ook tegelijkertijd te zien en te horen (https://rugvin. nl/oosterschelde/studio-bruinvis/). Deze voorziening om bruinvissen te kunnen horen en zien is wereldwijd gezien uniek.

Zeeland | 2022 | | pagina 22