IH E os CUCVIK 0 rugvin.nl Pagina Photo ID catalogus. Website rugvin.nl Bescherming 23 Zeeland 31-1 N. van Groningen BSc MEd (1974) is voorzitter van Stichting Rugvin (www.rugvin.nl) en is verbonden aan Curio, opleidingen voor beroepsonderwijs in West-Brabant, waar ze werkt als onderwijskundige. Ze publiceert over marine biologie en heeft een consultancybedrijf Seanic. Ze heeft gewerkt bij het rehabilitatiecentrum voor bruinvissen op Neeltje Jans en was redacteur bij het Wildlife Magazine. te ver vergaan. Voor educatiedoeleinden heeft Stichting Rugvin een tand van haar in bezit gekregen. Deze wordt bijvoorbeeld getoond aan de deelnemers van de Walviscursussen die de stichting geeft. Onderzoekers van Stichting Rugvin zijn, uiteraard bewapend met een grootlens, regelmatig op hun boot ‘Het Zeevarken’ tijdens het ID- seizoen (maart-oktober) op de Oosterschelde te vinden. Tijdens het Photo-ID-project, worden zoveel mogelijk bruinvissen gefotografeerd. Aan de - per dier unieke - vorm van de rugvin, de pigmentatie op de huid en littekens, zijn de dieren individueel te herkennen. Het moedwillig vangen van bruinvissen door de mens is tegenwoordig verboden in de hele Noordzee. Bijvangst als gevolg van visserij bestaat echter nog wel. Met name de grofmazige zogenaamde ‘staand-want-netten’, die rechtstandig in het water hangen, zijn gevaarlijk voor bruinvissen. Overigens is de bruinvis momenteel in de Noordzee geen bedreigde diersoort. De verstoringen en bedreigingen nemen wel toe in omvang en intensiteit als gevolg van scheepvaart, visserij, industrie, gas- en oliewinning, windturbines en toerisme. De mogelijke effecten van deze activiteiten zijn nog niet goed duidelijk. Sinds 1991 is de bruinvis een beschermde soort. Daaraan ligt het nodige onderzoek en inventarisatie ten grondslag. Bruinvissen in de Noordzee zijn beschermd door nationale en Europese wetgeving en regionale verdragen; wellicht zijn er meer beschermingsmaatregelen nodig, gelet op de toegenomen bedreigingen. De ecosystemen van de aarde veranderen want de aarde wordt warmer, zeeën en oceanen worden leger (wat betreft planten en dieren) én drukker (door menselijke activiteiten). Ook komen er nog steeds ongewenste chemische stoffen in zee, die zich uiteindelijk in dieren aan het eind van de voedselketen ophopen. Zeezoogdieren, dus ook bruinvissen, zijn een goede graadmeter voor veranderingen in het mariene ecosysteem. Bruinvissen leven namelijk lang, komen vaak voor in kustwateren, foerageren in de top van de voedselpiramide en slaan chemische en toxische stoffen op in hun speklaag. Zeezoogdieren vormen als het ware het waarschuwingssysteem voor verslechteringen van het ecosysteem van de zee. Dus als we de bruinvissen beschermen, beschermen we het hele ecosysteem. Het is van groot belang bruinvissen te blijven onderzoeken om zo de juiste gegevens te verkrijgen voor maatregelen waarmee we de dieren en hun leefomgeving gezond kunnen houden en kunnen beschermen. De stichting Rugvin draagt daaraan bij Literatuur Deinse, A.B. van, 1931. De fossiele en recente Cetacea van Nederland. Uitg. H.J. Paris, Amsterdam. Deinse, A.B. van, 1946. De recente Cetacea van Nederland van 1931 tot en met 1944. Zoologische Mededelingen 26: 139-210. Clausen, K.T, Wahlberg, M., Beedholm, K., Deruiter, S. Teglberg Madsen, P., 2009, Click communication in harbor porpoises Phocoena phocoena, Bioacoustics 20(1):1-28. L040R014 X Photo-identification catalogue of harbour porpoises (Phocoena phocoena) in the Eastern Scheldt 2015-2019 Foto-identificatiecatalogus van bruinvissen (Phocoena phocoena) in de Oosterschelde 2015-2019

Zeeland | 2022 | | pagina 25