fta» - W Spaanse kooplieden en Spaanse wijnen in Middelburg MW M. (Mariëlla) Beukers Wijnfonteinen tijdens de intocht Andalusiërs in Middelburg 25 Zeeland 31-1 Als echte wijnhandelsstad kwam in Middelburg aan die huldiging ook wijn te pas. In de stad woonde op dat moment een groep handelaren uit Andalusië. Deze kooplieden uit Zuid-Spanje hadden tijdens de inhuldiging een stellage aan de straat gemaakt: ‘en over d’andere zijde van de straat ten huize van Alonso Semeijnes hadden de Spanjaarden van Andalousië een hoge stellage doen maken met veel brandende toortsen en met twee goten, lopende d’ene witte en d’andere rode wijn’1. En dit was niet de enige wijnfontein: elders in de stad stond een schavot In 1515 werd de nu meerderjarige landsheer, Karel van Spanje, zoon van Filips de Schone, in een reeks van Zeeuwse en Hollandse steden ingehuldigd. Een van die steden was Middelburg, waar de graaf - die wij vooral als Karel V kennen - op maandag 14 mei werd ingehaald. Bij de Noorddampoort aan de haven klonken saluutschoten, de stadsregering overhandigde Karel de sleutels van de stad en vervolgens vond er een intochtsprocessie plaats. In de straten van de stad waren tal van andere festiviteiten. Middelburg was niet de enige stad met een Anda- lusische ‘natie’: je trof Andalusiërs ook in Brugge en Antwerpen, de belangrijkste handelssteden van de vroege zestiende eeuw. Gehandeld werd er in allerlei producten, waaronder wijn. Een aantal van de Middelburgse Andalusiërs handelde niet rechtstreeks zelf met Andalusië, maar deed dat als vertegenwoordiger van een landgenoot in Brugge of Antwerpen. De genoemde Alonso met een kleine deurtje waarachter een Bacchus- figuur zat. Uit zijn mond stroomde eveneens wijn. Het is veelzeggend dat de enige andere stad in Holland of Zeeland waar ook wijnfonteinen spoten Dordrecht was, eveneens een belangrijke wijnhandelsstad. Fonteinen als deze spoten wijn in Middelburg tijdens de intocht van de nieuwe graaf Karel. Afbeelding uit een gedrukt Festivalboek dat de intocht in Brugge in 1515 illustreert. British Library C.44.g.11, pagina 57. Uit de golf van Cadiz vertrokken tal van schepen met wijn richting Middelburg. Kaart van het zuiden van Spanje en Portugal door Jan Luyken, ca. 1704. Rijksmuseum RP-P- 1896-A-19368-2989

Zeeland | 2022 | | pagina 27