Wijnsoorten 27 Zeeland 31-1 Vaten wijn liggen klaar om verkocht te worden, terwijl een klant een kom wijn krijgt aangeboden om te proeven. Op de achtergrond worden druiven geperst. Minitatuur uit The GolF Book, geillustreerd door (atelier) Simon Bening, ca. 1540. British Library Add MS 24098 De Andalusiërs in Zeeland handelden niet alleen in wijn, maar ook in prachtig aardewerk. Majolicabord uit Sevilla, ca. 1500-1550, gevonden in Middelburg. Provinciaal Depot voor Bodemvondsten, inv.nr. 1410-1 Wat voor wijn importeerden die Andalusiërs eigenlijk in zestiende-eeuws Middelburg? Tegen woordig is de bekendste wijn van Andalusië sherry: voor de soorten sherry die we nu kennen, van droge fino en manzanilla via oloroso en amontillado naar de uiterst zoete PX (of ook pedro ximenez) was het echter in 1515 nog te vroeg. De genoemde soorten zouden pas een aantal honderden jaren later ontstaan, hoofd zakelijk in de achttiende en negentiende eeuw. Alleen PX verscheen eerder, kort na 1600. In de loop van de zestiende eeuw verscheen wel ‘seck’ op het toneel, een voorloper van sherry, maar het zou eveneens tot na 1600 duren voordat we deze, waarschijnlijk al met alcohol versterkte wijn vaker in Nederland tegenkomen. De meeste seck ging naar Engeland. De vermelding van de wijngoten bij de inhulding in 1515 noemt alleen witte en rode wijn, niet het type wijn. Gelukkig hebben we andere bronnen om daar meer zicht op te krijgen. Bijvoorbeeld een Utrechtse rekening uit 1531, van de keldermeester van het Domkapittel, Willem Lobe: Dit nabescreven zijn alzulcke westersche wijnen alse ick Willem Lobe van mijnen weerdighen heren domdeken ende capittel then doem tutrecht ontfangen heb. Inden yersten een stuck malevezen gecoft om 6 pond 10 stuver facit 39 gulden Item twe pijpen basterts gecoft om 10 pond 10 stuverfacit 63 gulden Item twe boiten Romenijen gecoft om 8 pond 16 stuver facit 52 gulden 16 stuver Item 20 pijpen petouwen Item dese voirscreven wijnen zijn gecoft te Middelburg3 Wijnkelderbeheerder Willem Lobe heeft dus wijnen laten halen in Middelburg, en ontvangt onder andere malevezen, basterts en Romenije. Malevezen, malvesye of malvasia, was een zoete zware wijn die oorspronkelijk van de Griekse Peloponessos kwam. Ook Romenije, roemeni of romanie moeten we in die hoek zoeken; deze wijn was meestal iets goedkoper dan malvasia. Romania was een aanduiding voor het westerse deel van het Byzantijnse Rijk; vandaar romanie. Semeijnes is waarschijnlijk dezelfde als Alonso Ximenes uit de Pietersstraat en behoorde tot een familie die al enige tijd in Middelburg woonde. Stamvader Gongalo kwam uit Sevilla.2

Zeeland | 2022 | | pagina 29