De Zeeuwse assignaten Francaise République dssigna. t de Crceley /endemiarre M. (Rien) Sanderse Roerige economische tijden S 125: De Zeeuwse assignaten 33 Zeeland 31-1 LA LOI PL’NIT DE MORT LE Enige tijd geleden werd op een veiling een serie Zeeuwse assignaten aangeboden. Het bleek in dit geval om exemplaren te gaan die nooit in omloop waren geweest en werden omschreven als proefdruk. Dit was wel de aanleiding voor ondergetekende om de assignaten in de collectie van het Zeeuws Genootschap eens uit de kast te halen en in hun tijdsbeeld te plaatsen. Eind achttiende eeuw begon een bijzonder chaotische periode voor West-Europa, ingeluid door de Franse Revolutie van 1789. De koning verloor zijn kroon, de adel zijn privileges en de katholieke kerk haar bezittingen. De nieuwe revolutionaire machthebbers konden niet zo snel een eerlijk belastingstelsel opzetten, maar hadden wel snel geld nodig om alle gewenste maatschappelijke veranderingen op poten te zetten. De geconfisqueerde kerkelijke bezittingen waren weliswaar erg veel geld waard, doch als ze in één keer op de markt gezet zouden worden, zou de gewenste opbrengst niet gehaald worden. Besloten werd om de verkoop te spreiden en ze te gebruiken als onderpand van waarde- documenten, uitgegeven door de Franse staat om schulden en aflossing te betalen. Het vertrouwen in die documenten was echter niet erg groot. Om het effect te vergroten werd besloten deze zg. assignaten vrij verhandelbaar te maken. Daar mee werden ze de voorlopers van de huidige bankbiljetten. Omdat de financiële nood hoog was, werden meer assignaten uitgegeven dan het onderpand waard was, wat de inflatie sterk aanwakkerde. Engeland, dat de Franse republiek de oorlog had verklaard, deed ook zijn best om de markt te verstoren door vervalste assignaten het land in te smokkelen. Toen uiteindelijk in 1796 de assignaten konden worden ingewisseld was een assignaat van 30 francs nog 1 zilveren franc waard. Veel van die Franse assignaten zijn nooit ingewisseld. Het Zeeuws Genootschap heeft ook nog een grote verzameling coupures van allerlei verschillende denominaties in de collectie. In 1793 was door de Franse generaal Dumouriez al een poging gedaan om het Noord-Nederlandse volk te ‘bevrijden’, maar dit was mislukt. Een nieuwe poging in 1795 slaagde wel: op 3 januari bereikte het Franse leger onder generaal Pichegru Den Haag. Zeeland capituleerde op 6 februari voor generaal Michaud. Nederlandse patriotten en revolutionairen kregen vrij spel, wat uiteindelijk leidde tot de Bataafse Republiek. GM6523 - Assignaat van 125 Livres uitgegeven volgens de nieuwe Franse tijdrekening 7 Vendémiaire (wijnmaand) van de 2e jaar van de Republiek. Dit komt overeen met 28 september 1793. 156 x 92 mm 1 an de la Républiqu YWöO’ÖNWNuÓ sir 366. 12 <5?

Zeeland | 2022 | | pagina 35