t T X Nesen 9 Sols de Zelande. w •S’ Lit: B. 33 GM6514 - Assignaat van 9 stuivers, 89 x 89 mm 35 Zeeland 31-1 Om namaak te voorkomen werd bepaald dat alle assignaten handmatig uniek genummerd zouden worden en gesigneerd door een notaris. Het nummeren werd uitgevoerd door betrouwbare ambtenaren voor een salaris van 2,- per 1000 stuks. Voor de ondertekening werden de notarissen Nicolas de Pré, Pieter van der Graft, Cornelis Serlé en Alexander Johan Sinclair aangesteld tegen een vergoeding van 3,- per 1000 stuks. Verder werd Johannes Thehoff benoemd als directeur voor een vergoeding van 2,- per 1000 stuks. Hiervoor moest hij de zending van de drukkerij in ontvangst nemen en controleren. Vervolgens zorgde hij voor de logistieke afhandeling ten behoeve van de nummering, de ondertekening en de distributie naar het leger. Het was de bedoeling dat de herbergiers en winkeliers na 3 maanden de assignaten weer konden omwisselen tegen zilver. Eind maart was het zover dat men gereed was voor de implementatie. Er kwam een bekendmaking en een advertentie in de Middelburgsche Courant waarin de burgers op de hoogte werden gesteld. Helaas! Men had - letterlijk en figuurlijk - buiten de waard gerekend. Herbergiers en winkeliers hadden helemaal geen zin om 3 maanden lang op hun geld te wachten. Uit de hele provincie kwamen klachten van het Franse leger dat de assignaten niet ter betaling werden geaccepteerd. De neringdoenden eisten dat het ze het papieren geld zelf ook weer voor betalingen mochten gebruiken, zo niet dan verlangden ze inwisseling op kortere termijn. Ook werd aangedrongen op kleinere denominaties, want wisselgeld moest tenslotte in contant geld worden betaald. De commissie werd om advies gevraagd. Deze onderkende de klachten en overwoog de winkeliers te dwingen tot acceptatie op straffe van sluiting van hun nering, maar ook dat de assignaten door de ontvangers mochten worden gebruikt om toeleveranciers te betalen. Een verplichting werd de laatsten niet opgelegd, slechts een verzoek. De representanten besloten dat neringdoenden hun assignaten mochten omwisselen tegen recepissen (een soort obligaties) van de stemhebbende steden Goes, Tholen, Zierikzee, Veere, Vlissingen en Middelburg tegen een rente van 4% per jaar. Ook mochten de assignaten vanaf 1 mei worden gebruikt om de belasting op gemaal, bieren, tabak en brandewijn te betalen. Het bleef nog steeds klachten regenen, terwijl het aantal uitgegeven assignaten verder groeide. Steeds weer nieuwe oplossingen werden verzonnen, zoals vrijwillige belastingen, verzoeken aan burgers om hun zilver in te leveren op het stadhuis ten behoeve van de Zeeuwse Munt (met uitzondering van messen, vorken en lepels). Inmiddels kwamen er ook klachten over soldaten die winkels plunderden wanneer hun assignaten niet werden geaccepteerd. In september kwamen de burgers van Zierikzee met een resolutie waarin zij stelden dat belastinggeld niet meer werd afgedragen aan de provinciale overheid voordat tot uitbetaling van alle assignaten in de stad werd overgegaan. Zij werden daarvoor ernstig berispt: ‘de soevereiniteit berust bij het gehele volk en dus kan geen gedeelte van het volk zich dezelfde aanmatigen’. Uiteindelijk waren er twee maatregelen die wel het gewenste effect hadden: er moest worden besloten een niet-vrijwillige vermogensbelasting op te leggen van 6% op een fictief rendement van Stuivers. Une Livre de France. Volgens Refolutie der Provincie ZEELAND. Van 23 Maart

Zeeland | 2022 | | pagina 37