I SI tl GM6512 - Assignaat van 18 stuivers, 102 x 102 mm 36 't Is vol van schatten hier 2,5% van de waarde van persoonlijk vermogen. Vergeleken met de huidige vermogensbelasting volgens hetzelfde principe, waarbij 30% over een fictief rendement van 4% van het vermogen wordt geheven, was men daarmee in 1795 dus nog uiterst schappelijk. Daarnaast werd een loterij ingesteld, verge lijkbaar met onze huidige Staatsloterij. Loten waren te koop voor 20,- per stuk. Bij de eerste trekking op 22 april 1796 viel de hoofdprijs van 6000,- (komt overeen met 55.000) op lot nr. 6018, een lot dat niet was verkocht. Een meevaller voor de schatkist! De inkomsten waren nu zodanig gestegen dat kon worden begonnen met volledige uitbetaling van alle uitgegeven assignaten. In februari 1797 werd de laatste uitbetaling georganiseerd. Volgens Marie de Man zijn er in totaal 784.010 stuks Zeeuwse assignaten vervaardigd, met een totale waarde van 553.396 gulden, wat volgens het IISG overeenkomt met een huidige koopkracht van 3,9 miljoen euro. Jan Zwemer komt zelfs tot een totaal van 6,6 miljoen gulden, wat volgens dezelfde waardencalculator heden ten dage ruim 60 miljoen zou betekenen. Een meer dan respectabel bedrag voor een arm lastige provincie. Door de bereidwilligheid van de provincie om eventuele later terug gevonden stukken na sluitingsdatum van de inwisseltermijn toch nog in te wisselen, zijn zo goed als alle assignaten teruggekomen en vernietigd. Klaarblijkelijk moest het einde van dit hoofdpijndossier definitief en volledig zijn. Ook alle niet-uitgegeven stukken zijn vernietigd, althans op een paar exemplaren in het familiearchief Schorer en de onlangs op een veiling aangeboden exemplaren na. Het Zeeuws Genootschap heeft toch nog een paar genummerde en ondertekende exemplaren in bezit, die vanwege de grondigheid van de omwisselings- en vernietigingsoperatie als zeer zeldzaam kunnen worden aangemerkt. Bronnen: M.G.A. de Man, Iets uit de geschiedenis der Zeeuwsche assignaten in 1795. In: Tijdschrift van het Nederlandsch Genootschap voor Munt- en Penningkunde, 1896. J. Zwemer, Jacob HendrikSchorer (1760-1822), een Zeeuwse bestuurder in crisistijd, Middelburg, Zeeuws Genootschap, 2020, p. 72-77. Wikipedia, Assignaat. Samsom, Encyclopedie van Munten en Papiergeld. Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis, Waarde van de gulden versus de Euro. R. Sanderse (1958) is oud-projectmanager Tracking and Tracing gedurende 14 jaar in Lausanne, Zwitserland. Hij was altijd al sterk geïnteresseerd in munten en penningen en werd na zijn terugkeer naar Nederland conservator van de munten en penningen van het Genootschap. Hij vindt het leuk om informatie over voorwerpen uit deze bijzondere collectie te geven en schrijft ook regelmatig voor KZGW Collectie Online. I Agitien I Stuivers i 8 Sols de Zelande. i-l Deux Livres de France. Zolgens Refolutie der Provincie ZEELAND. Van 2 3 Maart 1795. '"LL

Zeeland | 2022 | | pagina 38