CT De Hollandse Chopin SCHIM Y. (Yvon) Né 1 42 Boekbesprekingen ERIC L. MATSER Eric Matser is auteur non-fictie en eigenaar van Résonance, een verhuurbedrijf voor violen en cello’s in de regio Amsterdam. zware materialiteit van de containerschepen en de ongrijpbaarheid van het voorbijgaande leven. Bij monde van een stille waarnemer, die zijn realisme onderstreept. Tegelijkertijd creëerde hij hier een tussenwereld, die beslist zijn sporen in ons nalaat. Wij mogen deze met poëzie gevulde fles die de dichter losliet - ‘Het was hem ongeweten/ toch te doen om dit vertrek’ - uit het water tillen en openen, wat inderdaad aan ons is. Wazig silhouet - containerschip uit rauwe wolken gehouwen Af en toe een bazuinstoot die zich uit het stoomtijdperk lijkt los te scheuren Uiteindelijk duikt de MSC Madrid huiverend op - verliezer is die onmetelijke, mystieke schim Geen beloftes van een droge horizon Mistvlagen dringen de camera’s binnen Oog in oog met de onderwereld van nevel en golven komt verdrinken dichterbij Y. Né (Goes, 1958) is werkzaam als beeldend kunste naar (schilder/tekenaar) en dichter. Ze voerde muur schilderingen uit en ontwierp teksten voor bruggen en gevels. Haar gedichten verschenen o.a. bij De Bezige Bij, De Geus (‘Verzamelde gedichten 1990-2005’; ‘De werkelijkheid houdt het lang vol’). Van Kemenade bracht geïllustreerde poëzieuitgaven uit. Zij recenseerde jaren lang poëzie voor BNDeStem. Haar roman ‘Het scheve meisje’ (De Geus) werd genomineerd voor De Bronzen Uil. www.yne.nl Om met de deur in huis te vallen: Eric Matser1 heeft met zijn boek over componist en kunstenaar Gerard von Brucken Fock (1859-1935) een knap staaltje onderzoek geleverd. Bij het ter hand nemen van dit lijvige boek valt direct op dat dit een serieuze studie is. Veel beeldmateriaal - foto’s en reproducties - citaten, kaderteksten, een uitvoerig notenapparaat, literatuurlijst, verantwoording van de gebruikte bronnen, een lijst met alle composities, een register op persoonsnamen en een CD met opnames van een selectie muziekstukken achterin. De reproducties van de kunstwerken van Von Brucken Fock zijn mooi afgedrukt in een kleurkatern op glanzend papier. De kleurige schutbladen zijn een uit vergroting van een schilderijtje in een ferme penseelstreek waarop rechtsonder zijn signatuur. Op de stevige kaft een zwart-wit portret van het onderwerp van deze studie met zijn vrouw; Von Brucken Fock heft net zijn rechterhand in een sierlijke beweging, zijn vrouw Marie heeft haar linkerhand op de rugleuning van de stoel waar haar echtgenoot op zit. Matsers interesse komt voort uit een persoon lijke fascinatie voor deze in de vergetelheid Eric L. Matser, De Hollandse Chopin: componist en schilder Gerard von Brucken Fock, 1859 1935, uitg. Verloren, Hilversum 2021, ISBN 9789087049638 29,00) /J Componist en schilder Gerard von Brucken Fock 1859-1935

Zeeland | 2022 | | pagina 44