'WW**.Ax-- 7 Zeeland 31-1 Monitoring werkzaamheden AWN in het Vlierendal (2018). Foto Bert van der Valk. Het AWN-onderzoek na 2007 concentreerde zich vooral op twee grote stuifvalleien, het Vlierendal en de Nieuwe Westerse Laagte, beide omstreeks 2004 ontstaan. De AWN verzamelde er sinds 2007 archeologica uit verschillende perioden. Het Vlierendal ligt vlak achter de sinds ca. 10 jaar gekerfde zeereep bij strandpaal 14. Het gevonden ijzertijd-aardewerk is sterk gefragmenteerd en afgeblazen. Bij vorst valt het uiteen. De resten van de potten, kommen en schotels lijken op de ‘Haamstede pottery group’ onderscheiden door Van Heeringen en afkomstig uit de midden en late ijzertijd. Samen met veel botten waren ze weggegooid in een afvalkuil. Botten van rund en schaap zijn C14-gedateerd en dat kwam uit op de 3e tot 1e eeuw voor Chr. Dit bevestigde de veronderstelde ouderdom. Resten van paard zijn niet gevonden, wel een enkele varkenskies. Door selectieve winderosie kwam de afvalkuil met scherven en botten boven het maaiveld te liggen. Als bijzonderheid werden bewerkte vuur stenen werktuigjes gevonden. Het waren een klingschrabber en een kleine geretoucheerde afslag. Er lagen ook tientallen vuurstenen afslagen met witte patina. De verbleking is mogelijk veroorzaakt door zonlicht en de werking van wind en grondwater. Het zijn waarschijnlijk werktuigjes uit de late bronstijd-vroege ijzertijd. In november 2016 zijn hier in een waterkuil later afvalkuilscherven gevonden van een pot met Kalenderberg-versiering (55 wandscherven en 8 randscherven). Acht wandscherven, die aan elkaar passen, vormen een archeologisch bijna compleet profiel. Het Kalenderberg-motief is aangebracht door een reliëf in de vorm van een schaakbordpatroon. De roetaanslag suggereert gebruik als kookpot in het vuur. De C14-datering kwam uit op de 1e eeuw voor Chr. De pot dateert dus uit de late ijzertijd. Deze Kalenderberg-pot behoort tot de tweede fase van het gebruik van de versieringsvorm. Landelijk gezien is dit type aardewerk zeldzaam. Andere bijzondere vondsten waren stukken ovenplaat van gebakken klei als deel van een oventje voor de productie van zout uit pekel. Ook lagen er vier delen van een smeltkroes met een hoge graad van sintering. In het Vlierendal werden beperkt middeleeuwse scherven gevonden: kogelpot uit Duisburg en vooral uit Paffrath. Als losse vondst werd in 2008 een bronzen Romeinse fibula uit 50-100 na Chr. opgeraapt. Bijzonder was een groot gewei van edelhert in wel twintig verweerde delen. Het gewei vertoonde drie kapsporen en is C14- gedateerd in de 1e eeuw na Chr., dus in de Romeinse tijd. In de Nieuwe Westerse Laagte (nieuw topo niem), 500 meter noordelijk van het Vlierendal, werd weinig aardewerk uit de ijzertijd gevonden, maar wel twee speelschijfjes uit die tijd met een diameter van ruim 2 centimeter. Als zeldzame vondst werden in deze stuifvallei tussen 2007 en 2011 resten van twee potten uit de late ijzertijd in een kuil in situ gevonden. De scherven vertoonden elkaar kruisende stelsels van groeven. Enkele scherven waren sterk afgeblazen. Een tweede pot, ook met de kruisende groeven (Domburg pottery group), had nagelindrukken aan de buitenzijde van de rand. Het roet op pot is C14 gedateerd op de 1e eeuw na Chr. Het aardewerk in deze grote stuifvallei is voornamelijk middeleeuws. Tot 2010 ging het om meer dan 2000 scherven, vooral ruwwandige kogelpot (71 en verder Paffrath, Pingsdorf en Andenne. Deze samenstelling suggereert een datering uit de 10e-11e eeuw (D1). Uit de periode 2007-2014 werden door verder blootwaaien bijna 10.000 middeleeuwse scherven door ons opgeraapt in een beperkt gebied van 2000 m2. De grote concentratie duidt op een vrij dichte bewoning, niet op akkerbemesting. Het gaat om eenvoudig aardewerk, niet om luxe potten. In 2008 werden drie schijffibula’s gevonden uit de 9e-10e eeuw. In 2012 vond een zoeker met de metaaldetector een Ottoonse zilveren munt geslagen in Tiel omstreeks 1000. Dezelfde

Zeeland | 2022 | | pagina 9